Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › VM enkeltdistanser 2021 – flyttet fra Beijing til Heerenveen
- Dette emnet har 151 svar, 5 deltakere, og ble sist oppdatert 08/04/2021 at 20:56 av
EinarR.
-
ForfatterInnlegg
-
Distanse-VM:
Første jeg merker meg er at 10 000 avslutter stevnet – bra! – , og lagsprint «tilhører» heretter allround/sprint-VM. Altså de konkurranseformene som står på gangen og ikke får være med i OL.
Kvalifisering: Nasjonskvoter (så klart…) Forhåndkvalifiserte plasser via resultater i distanse-VM fra forrige sesong. På 10 000, menn og 5000 kvinner er plassene allerede fordelt via en kombinasjon av resultater fra VM og verdenscupen forrige sesong.
Norge har på damesiden kun en forhåndkvalifisert plass på 5000 å skilte med. For mennene har vi allerede sikret oss en plass på 1000m, to på 1500m og en på 5000m. Se Annex#1.
I neste omgang skjeler man til en «time-ranking», basert på tider på tvers av verdenscupstevne 1-4 høsten 2019 (Minsk, TM, Nur-Sultan, Nagano) og de kommende to stevner i Heerenveen. Den dårlige nyheten er at Norge bare kan krige om reserveplasser på tieren og femtusen for damer. Dog kan jo land avstå kvoteplasser. De forhåndskvalifiserte plassene er sikre plasser. For å utvide kvotene på hver distanse, må man sammenlikne den lista med SQRL time-ranking. En litt lik parallel til systemet for å ta fram kvoter til allround- og sprint-VM.
Reservelister på 6 i de individuelle øvelser, og 3 i lagtempo. På tieren kan man få prioritet på reservelista via prestasjoner på 5000 i Heerenveen. Det vil si etter en personlig søknad for en løper fra et land uten kvoteplass på distansen. Ellers følger man rankingen fra tieren i Astana.
-
Dette emnet ble endret 5 år, 9 måneder siden av
Kristian Eliassen.
-
Dette emnet ble endret 5 år, 9 måneder siden av
Kristian Eliassen.
-
Dette emnet ble endret 5 år, 9 måneder siden av
Kristian Eliassen.
-
Dette emnet ble endret 5 år, 8 måneder siden av
B. Haarberg.
Kristian Eliassen
Sjekket 10 000m. Skjønte ikke helt hvorfor Lobineaud har sikret Frankrike en plass, men fant ut at samme person naturlig nok ikke kan sikre landet to kvoteplasser via begge listene. Da stemmer det.
OBN har dessverre (minst) to løpere foran seg på reservelista selv om vi regner inn at Japan ikke kommer. Da må vi inn på å spekulere i om Kazakhstan kommer, Swings eller Michael avstår pga. 1500 tidligere på dagen og slikt, for å rykke fram i køen. Største sjanse til å komme med ser derfor være en god 5000 av en av våre i Heerenveen ledsaget av søknad og subjektiv vurdering: SLP gikk på 13.19.22 i allround-VM, og det er cirka 10 sekunder raskere enn de som nå er øverst på reservelista klarte på kvartettstart, Stsjigolev og Mikhailov, samt Swings i parstart. Avbudet til Japan kan «fort» bety plass på titusen hvis SLP har lyst. EM kan avdekke nåværende styrkeforhold mellom Swings og SLP, men uttaksreglene sier at det er den med best 5000 i Heerenveen som tar det. Litt uklart hva som skjer hvis det blir TO ledige plasser, men dette høres uansett ut som stoff for signaturen Rocambole.
Disse kommentarene var opprinnelig lagt inn i emnet «Skøytesesongen 2020/21», men jeg tenkte det var like greit å lage en egen tråd for dette mesterskapet med det samme.
Kristians innledning:
Kommunikéet vedrørende sesongens mesterskap er her:
Kristian Eliassen
Får vel opprette en VM-tråd snart. (VM-allround er som kjent ikke et konkurranseformat som angår like mange land… Oops, forsnakkelse, det der liker ikke alle å høre…🤭🙂)
Det er ett nytt innslipp i «boblen foran distanse-VM. Ikke funnet eksakt dato, men skøyteforbundet antydet en frist i dag for å hente inn en OBN hvis man får tildelt en kvoteplass på 10 000m. Imidlertid kan man ta ut en ny løper kun på bakgrunn av reserveposisjon, R. Avveiningen går vel på om man isteden bruker løpere som allerede er i boblen. Norge er nå førstereserve ,R1, på distansen etter at Sverige er inne.
OBN er vel heller ikke et sikkert kort her. Engebråten og Pedersen er vel bedre kort på den lengste distanse.
Kristian Eliassen
Engebråten hadde vært spennende. Lurer litt på om Michael kommer til å være så sugen på en 10 000m på slutten av VM. Ikke fått trent så mye som lagkamerat Talsma, enn si konkurrert.
Forøvrig synes jeg det er på sin plass å rose at man har fått til denne boblen til slutt. Ingen rapporterte smittetilfeller heller så vidt meg bekjent. Bra!
Ok, litt omtrentlig start, men vi tar det igjen: Kommunikéet nevnt over her var ikke den beste innfallsporten til kvalifiseringsordningen. Uklare formuleringer. Ble til slutt mye bedre forklart her:
Konklusjon: Bruken av ordet pre-allokerte, og allokerte i Communication 2631 var hovedgrunnen til at reglene ble kryptiske, og inviterte til forskjellige tolkninger. Kommunikéet inneholdt dessuten en blanding av nytt og gammelt regelverk.
1. VM-Kvalifiseringen var over helga som var – medfølgende utkrevd bekreftelse på at man kom til å benytte tildelte nasjonskvoteplasser. Etter den siste verdenscuphelga satt man tilbake med en tidsliste hvor man «ser forbi» kvoteplasser som kommer i retur. Etter strek ved siste bekreftede på hver distanse, ytterligere 6 tider som utgjør reservelista på hver individuell distanse. Prioritet på reservelista for nasjoner uten noen inne på distansen fra før.
En plass som opprinnelig var akseptert, har allerede kommet i retur på 1000m for menn – den gikk til Norge. På den distansen er det da kun 5 reserveplasser tilbake.
2. 10 000m, menn og 5000m, kvinner:
Reglene for å komme med på titusen slik van der Poel gjorde var også «enklere» enn formuleringene tilsa: Sier noen fra seg en plass, havner den plassen til fordeling via reservelista. Alle 12 kvoteplasser var nemlig fordelte fra før. Ved avbud benytter man derfor reservelista med en gang. I utformingen av reservelista kom dette med en tidsrangering med godkjente 5000-metere i verdenscupløp i boblen øverst inn i bildet. (3000m i kvinneklassen). Etter en «forespørsel» kunne navngitte løpere uten noen fra samme nasjon inne fra før, få forrang foran tider begått på 10 000m i verdenscupen forrige sesong. Det viser seg nå at ISU har godkjent 4 tider på 5000m, og tre på 3000m for kvinner. Sverige (10 000) og Italia (5000 kvinner) har nå fått plass etter forventede avbud fra Japan
-
Dette svaret ble endret 5 år, 7 måneder siden av
Kristian Eliassen.
Man endte opp med denne tabellen etter kvalifiseringen:
https://www.skoyteforbundet.no/contentassets/48b849e54c21434498de87dc11cb4fb0/kvoteplasser-vm.png
Det norske uttaket er klart. Ingen overraskelser vil jeg si bortsett fra Kongshaug på 1000m istedenfor ADJ. Kanskje ADJ regner med å trenge dagen etter lagtempo, og før 1500m:
https://www.skoyteforbundet.no/nyheter/2021/norges-lag-til-skoyte-vm-2021/
VM-programmet er slik:
EinarR
Kristian Eliassen Deltaker står det! Synes absolutt at ISU burde vurdere et smutthull her!
Håper ikke jeg blir påmeldt på 10 000m! (he,he).
…
Påmeldingsfristen går ut mandag 8.februar klokken 12:00.Denne siden er nyttig:
https://www.schaatsen.nl/kalender/2021/2/isu-wk-afstanden/#!#downloads
-
Dette svaret ble endret 5 år, 7 måneder siden av
Kristian Eliassen.
Hvis ikke sendingene går på Viasat4, så blir det TV3 vil jeg anta.
Resultatservice har man som vanlig oppe, og «konsulterer» underveis ved behov:
Tim Sirevåg
Foreløpig står VM oppført på V-4
Tom Sirevåg
Fornavnet skal være Tom, ikke Tim. Beklager👍
Kristian Eliassen
Nå venter vi altså på publiseringen av deltakerlistene som må være like rundt hjørnet. Nederlands fordeling av løpere på de ulike distanser klart:
Topper laget på lagtempo. Rocambole har snappet opp at Nederland planlegger å sette sin bestemann, Roest, i front i hele løpet. Interessant kamp mot Norge på gang. Kanada outsider.
Kristian Eliassen
Deltagerlista er her!:
https://www.isu.org/events/eventdetail/12202/-/isu-world-speed-skating-championships
Et eller annet app-tull gjør at jeg ikke får hentet opp Entry List. Får det til hvis jeg bruker iPhone.
Kristian Eliassen
Førsteinntrykket fra en knotete liten iPhone er at jeg kun finner Schulting som har tilkommet av løpere siden sist (verdenscupen). Følgelig sliter man litt med å få fulle startfelt på 500 og 1000 for kvinner, og også fellesstart, kvinner.
Intet nytt siden sist hva gjelder 10 000m: Engebråten fortsatt førstereserve.
Kristian Eliassen
Pleier å være en del som velger bort distanser for å stille sterkere på andre i distanse-VM. Dog bedre distanseoppsett denne gangen. Bloemen ikke påmeldt på 5000. Kanskje for å stille sterkere på lagtempo. Blondin overlater de klassiske, individuelle distansene til lagvenninner. Går kun fellesstart og lagtempo. Mantia står over 1000m. Fellesstarter samme dag. Michael ikke registrert på 1500m, 10 000 går samme dag. (Han var vel dessuten kun R2 på 1500m)
Ser ut som man med reserver så vidt når 24 deltakere på 500 og 1000 for kvinner. Ser bittelitt på det med reserver på hver distanse litt senere, trekningspuljer ditto om jeg får tid.
Kristian Eliassen
Som sagt, så har altså kulda kommet til Friesland. Med det høyt lufttrykk. Kan det eksempelvis være i favør av en Nils van der Poel på 5000m?
Distanse-VM er nå en ting, men mest opptatt der nede er man for tiden allikevel om man kan få til en «boble» for maratonskøyteløpere også slik at man kan konkurrere på naturis på hjemmebane nå når sjansen byr seg. Lenge mellom hver gang. De pleier å måtte dra til Weissensee i Østerrike eller Nord-Sverige.
Noe ellevebyersløp ser ikke ut til å bli aktuellt på grunn av koronapandemien. Forrige gang var i 1997.
https://retro.yr.no/sted/Nederland/Friesland/Heerenveen/time_for_time_detaljert.html
EinarR
Har det ikke kommet sendetider på TV ennå? Han som lager sånne oversikter på VG debatt virker etterrettelig og samvittighetsfull. Men på listene hans er det fortsatt null og niks skøyter kommende langhelg. Verdenscuphelgene var mønstergyldig registrert.
Kristian Eliassen
Viasat4 er kanalen.
Kristian Eliassen
EinarR
Sjaksjakbajev var på pletten kl. 10.16 med skøytesendingene:
V4 sender VM enkeltdistanser skøyter fra Heerenveen:
Torsdag 11/2 14:45-18:00 3000 m kvinner, 5000 m menn
Fredag 12/2 15:05-18:00 Lagtempo, 500 m
Lørdag 13/2 13:30-17:55 1000 m, fellesstart
Søndag 14/2 12:30-17:45 1500 m, 5000 m kvinner, 10000 m mennMen se nå om Hample…… (signaturen på VG-forumet som fører totaloversikta over sportssendinger) fletter inn skøytene, og det bør ikke gå mange timer før det skjer. Det er i overimorra det smeller!
Kanskje unnlatelsen er en stille protest, ektefølt savn av det egentlige Skøyte-VM?
-
Dette emnet ble endret 5 år, 9 måneder siden av
-
ForfatterInnlegg
