Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › Nederlandsk mesterskap enkeltdistanser 31.10-02.11
- Dette emnet har 62 svar, 4 deltakere, og ble sist oppdatert 07/11/2025 at 6:06 av
Kristian Eliassen.
-
ForfatterInnlegg
-
I løpet av tre hektiske dager i Heerenveen skal nederlenderne kåre nasjonale mestere og peke ut deltakere til de første verdenscuprundene!
Alt av informasjon om mesterskapet vil bli samlet på denne nettsiden. Foreløpig mangler f.eks. deltakerlista.
Lenke: direktesending (begynner kl 1800 fredag kveld)
Rocambole
Banerekorder:
500m – 36,97 – Femke Kok
1000m – 1.12,80 – Jutta Leerdam
1500m – 1.52,69 – Femke Kok
3000m – 3.54,04 – Irene Schouten
5000m – 6.41,25 – Irene Schouten500m – 34,05 – Jenning de Boo
1000m – 1.07,08 – Jenning de Boo
1500m – 1.43,00 – Kjeld Nuis
5000m – 6.04,36 – Patrick Roest
10.000m – 12.32,95 – Nils van der PoelRocambole
Mesterskapet starter fredag kl 18 med 5000h. Jeg finner denne konkurransen usedvanlig interessant siden de presumptivt beste før sesongstart ikke har glimret så langt i sesongen og et helt kobbel av løpere kan melde seg på i kampen om medaljer og vc-kvalik. Her synes ingen å kunne spasere seg frem til en fornem plassering, slik at det er grunn til å anta at løperne sikter mot en ikke ubetydelig formtopp i dette stevnet. Hva de beste her presterer, vil kunne gi en bra indikasjon på hva de kan være god for i vc1 i SLC kun to uker senere, samt i noen grad også mht. OL og VM. I vc1 har NED 3 plasser i A-gruppen og 2 plasser i B-gruppen.
Bestetider i Hrv denne sesongen (all-time bestetid i Hrv i parentes; pers markert med fet skriftype):
6.13 Jansman (6.13)
6.18 Krommenhoek (6.17)
6.19 vdBunt (6.18)
6.20 Speijers (6.16)
6.21 Stam (6.17)
6.24 Hoolwerf (6.24)
——
Bestetider i Deventer denne sesongen:
6.26 Bosker (6.09). Ikke gått i Hrv.
6.30 Roest (6.04). 6.29 i Hrv.
6.30 Gelling (6.29). Ikke gått i Hrv.
—–
3000-beste i Hrv denne sesongen for de som ennå ikke har gått 5000:
3.42 Bergsma (6.07)
3.43 Snellink (6.08)
3.43 Huizinga (6.06)
—–
[Bedre 3000-beste i Hrv denne sesongen for de som har gått 5000:
3.40 Roest
3.40 Bosker
3.41 Krommenhoek
3.41 Jansman ]Jansman (31 år) har allerede rukket å sette små perser i Hrv på 3000 og 5000 i de to løpene han har begått så langt i sesongen. Han har til gode å begå det helt store, men oppnådde 17. plass i sitt eneste VM (Inzell 2024) der han ble nr.10 på 5000 med 6.16. Det er vel litt nå eller aldri for ham mht. inneværende OL-sesong, og han har åpnet sesongen meget sterkt. Persløpet på 6.13 var temmelig flatt med alle rundene på 29-tallet. Dette var riktignok i kvartett, men nå kan det forventes godt oppvarmet hall som veier en del opp for så. I tillegg kommer en formodentlig råsterk motivasjon og formspissing, så jeg forventer ny pers på ham. Det er foreløpig meldt kun et ørlite lavtrykk, så vi kan forvente normale Hrv-forhold. Jeg sier 6.10 på ham.
Krommenhoek (21 år) åpnet sesongen med å perse på 3000, for så å nedsable Roest med 11 sek i samløp på 5000 i Hrv. I sesongens tredje løp, på 1500, overrasket langdistanseløperen med å fremvise vesentlig forbedring av sin tidligere toppfart. Her værer jeg at det kommer en aldri så liten skrell, så jeg drister meg til 6.08 på ham.
van de Bunt (21 år) gikk sist helg på 6.19 i Hrv, kun sekundet bak pers, i kvartett-par med Swings som han lå nesten likt med 3 runder før mål, hvoretter Swings av uransakelige grunner brøt løpet. Noenlunde flatt løp. Dette er også en yngre løper i fremgang, uten at jeg tror den blir like formidabel som Krommenhoeks. Jeg sier 6.14.
Gelling (25 år) overrasket i Deventer med å oppnå samme tid som Roest på 5000, og satte sist helg ny pers i Hrv på 3000 med 3.44 (5 sek bedre enn han gikk på i Hrv sist sesong). Dette er også en langdistanseløper i markant fremgang, men tviler på at han vil gjøre det like skarpt på den raskere isen i Hrv, om enn det ligger an til en formidabel pers. Jeg sier 6.17.
Bosker (28 år) vant både 5000 og 1500 i Deventer med meget klar margin, og har så langt fremstått såvidt stabil og robust at jeg mistenker at han tidsmessig kan gå mot sin jevnt over beste sesong noensinne. Og det kan nå synes som at det primært er på 5000 at han har en realistisk sjanse til å kvalifisere seg til OL (om vi ser bort fra lagtempo og uttaksmatrisen). Det kan synes å forvente i overkant at han skal matche sin Hrv-beste på 6.09, men jeg sier 6.10 på ham.
Bergsma (39 år) sesongdebuterte med en 3000 i Hrv sist helg, der han lå bak og lurte for så å sette kvartett-makker Snellink til veggs med en meget sterk avslutning. Dette tilsier at vi fortsatt bør ta den aldrende olympiske mester seriøst, i det minste når det kommer NED-uttak til 5000/langdistanse i vc (og kanskje også senere mht. OL-uttaket på 10 000). Bergsma fremstår hakket hvassere enn på samme tidspunkt i fjor. Han gikk på 6.13 i Hrv primo nov i fjor, så jeg sier 6.12 nå.
Snellink (24 år) led altså forsmedelsen av å bli satt til veggs av Bergsma sist helg, hvilket må ha blitt opplevd desto mer smertefullt på bakgrunn av at Bergsma snøt ham for 10 000-billetten til e-vm, trass i at Snellink med høy sigarføring hadde uttalt at han ikke brød seg synderlig om sine prestasjoner på langdistanse i vc (selv da han presterte meget godt) og påstod at han ikke ytet max, siden alt fokus var på e-vm der han altså endte opp med å bli danket ut av Bergsma i NEDs uttaksløp på 10 000.
I tillegg tillot Snellink seg fornærmende uttalelser mot selveste Verdensmesterskapet, skøytesportens sjel nedfelt i plattformen av de sammenlagte fire klassiske distanser. Mer dypbdepsykologisk kan man saktens forklare dette som en forsvarsmekanisme fra hans shortcomings på de to korteste klassiske distanser som tilsier at han aldri vil ha noen sjanse til å gjøre det helt store i VM, men han fortsetter å oppvise visse karaktertrekk som gjør ham enkelt å mislike. (Nettopp derfor var det dog ekstra vederkvegende å bivåne Eitrem nedkjempe ham i den spennende duellen om gullet i e-vm på 5000 sist sesong.) Senest har han – fortsatt arrogant – nedsnakket Jileks imponerende 3.32.52 med å anføre at tiden ikke har noen relevans for de regulære distanser. Man skal være forsiktig med å uttale seg om hjertets algoritmer, men dessforuten tilsier lite at Snellink har all verdens mellom ørene, uaktet at han på sitt beste har vist seg som en løper i ypperste verdensklasse på de to lengste distanser.
Han har uttalt at det betyr mye for ham å kvalifisere seg til vc for å få internasjonal konkurranse før OL. (Han synes altså å ta det for gitt at han klarer kvalifisere seg, hvilket jeg selv slett ikke er så sikker på.) Hans generalprøve, i den tapte 3000-duellen mot Bergsma, lover ikke godt for hans prestasjon på 5000. All verden kan neppe endres på en uke, så jeg legger ham på 6.13.Huizinga (28 år) fremstår som et spørsmålstegn etter sin slappe 3.43 i Hrv, det eneste løpet han så langt har gått denne sesongen. På den annen side er Hrv hans desiderte hjemmebane der han har prestert en serie sterke løp, herunder 1x 6.06, 3x 6.08 og 1x 6.09 på 5000. Jeg mistenker hans slappe sesongdebut å bero på hans treningsskjema, og holder ham som fremste favoritt til å vinne distansen, på 6.07.
Roest (29 år) fremstår som et enda større spørsmålstegn, men viste signifikant fremgang i Deventer med et veldisponert løp. Jeg forventer ytterligere teknisk fremgang i løpet av de 12 dagene til konkurransen, men neppe tilstrekkelig til å hevde seg helt i toppen. Skal det noensinne bli noe individuelt OL-gull på ham (hvilket jeg betviler), må det inntreffe på 5000 denne sesongen. Jeg sier 6.11.
Mht. Speijers, Stam og Hoolwerf, har jeg vanskelig for å tro at de kan heve seg nok til å begå 6.15 eller bedre. Jeg ender dermed opp med følgende prediksjon (der det temmelig garantert vil komme betydelige avvik):
6.07 Huizinga
6.08 Krommenhoek
6.10 Bosker
6.10 Jansman
6.11 Roest
6.12 Bergsma
6.13 Snellink
6.14 vdBuntMht. sub-6 i vc1 i SLC vil 6.07 i Hrv være for smått til å skremme Jilek, Eitrem og Ghiotto (og eventuelt også Dawson og Semirunniy). Uansett tegner dette til å bli en meget spennende 5000h!
Påmeldingsfristen gikk ut i går. Det vil si fristen for å bekrefte/avkrefte benyttelse av de plasser den enkelte er kvalifisert for. (skrift i fet type, skrift i kursiv var deltagelser som ennå ikke var bekreftet, strykninger markeres med strek over navnet)
Den løpende, distansevise oversikten finner man HER.
500m, kvinner og menn: Den BESTE av to løp teller i verdenscuputtaket. For det nasjonale mesterskapet er det poengsum sammenlagt som teller.
Langdistanser, kvinner og menn verdenscup WC1-4: De to beste på 5000m, kvinner og 10 000m, menn supplert med løpere plassert på 3000m kvinner og 5000m, menn. Det er sjelden at de to beste på den lengste distansen IKKE plasserer seg blant de 5 beste på henholdsvis 3000m, kvinner og 5000m, menn.
10 000m, menn og 5000m, kvinner: Som vi ser av deltakerlista er 8 løpere på hver distanse klare for stevnet. Ytterligere 4 utover de allerede kvalifiserte kvalifiserer seg på bakgrunn av resultatene på 5000m, menn og 3000m, kvinner. Vi vil kunne oppleve enkelte strykninger på den lengste distansen fordi disse allerede har kvalifisert seg for verdenscupdeltagelse. I.e. de som plasserer seg blant de 3 på 5000m menn og 3000m kvinner er jo helt sikre.
Uttaksregler internasjonale stevner.
Nederland har en makskvote på 5 på alle klassiske distanser i verdenscupen. A-gruppeplasser i sesongens første løp på hver distanse:
Kvinner/menn:
500m: 5/4
1000m: 5/4
1500m: 5/5
3000m, kvinner: 4
5000m, menn: 3Kristian Eliassen
Trekningen for fredag foreligger. 👍
Kristian Eliassen
Ingen Kok på 1500m. Det er jo litt synd.
Rocambole
Ja, litt slapt at Kok ikke stiller på 1500d som hun nå ville ha vært favoritt til å vinne. Det kan være at hun avstår fra distansen inntil OL-uttaket i romjulen.
5000h: Antagelig grei trekning for Roest i par4 der han neppe fristes til å åpne for hardt, for forhåpentlig å finne flyten med en god avslutning uten å stresse for mye mht. makker og sluttid. Meget mulig er min prediksjon på 6.11 for optimistisk, men i det minste vil jeg bli overrasket om han ikke leder distansen etter 5 par (og formodentlig vanningspause), selv om spesielt vdBunt i par5 kan tenkes å yppe seg mot hans ledertid. Må jeg si jeg unner Roest fortsatt fremgang nå, spesielt med hensyn på å kunne gjøre VM enda mer spennende.
Fra Krommenhoek i par7 forventer jeg så en ny ledertid, om enn han neppe blir inspirert av makkeren, og denne ledertiden tror jeg skal bli tøff å matche for Bosker i par8.
Par9, Huizinga vs. Jansman, kan bli interessant. Føler meg mest trygg på at Jansman leverer et solid løp, basert på hans perser på 3000 og 5000 tidligere i år som indikerer at han kan levere bedre enn noensinne. Men mistenker altså H for å være tilbake i velkjent meget godt slag på sin favorittbane, herunder med en sterk avslutning etter passering 3000.
Par 10, Bergsma vs. Snellink, er temmelig garantert å bli interessant, ikke minst siden Bergsma sist helg knekket Snellink i samløp på 3000 med en langt sterkere avslutning. Meget mulig kan vi forvente en analog løpsutvikling nå, der Bergsma ligger bak og lurer inntil 3000m, men så begynner å slå til, og i tillegg har fordelen av siste indre. Mistenker at parsammensetningen med denne duellen slår litt positivt ut for begge, så jeg oppgraderer min prediksjon med ett sek for dem begge.
Fra parsammensetningen justerer jeg min prediksjon til følgende:
6.07 Huizinga
6.09 Krommenhoek
6.10 Bosker
6.10 Jansman
6.11 Bergsma
6.12 Snellink
6.12 Roest
6.14 vdBuntRanking 5000 m
Roest 2394
Snellink 2105
Huizinga 1966
Bosker 1780
Bergsma 1747
De Boer 1729
Talsma 1728
Jansman 1662
Stam 1599
Krommenhoek 1514Ranking 500 m
De Boo 2141
Diniz 1797
Scheperkamp 1738
Verbij 1484
Botman 1447
Prins 1444
Snel 1440
Westenbroek 1419
Vd Bos 1369
Wennemars 1329Ranking 1500 m
Beune 2150
Rijpma 1960
M Grounewoud 1772
Daleman 1525
Dul 1463
Wijfje 1354
Anema 1304
Lancee 1294
Kiel 1245
De Boer 1240Kristian Eliassen
Sendingen er i gang! Ingen blokkering. 5000m, menn første distanse.
Rocambole
Roest 6.19 og bare nr.3 etter 5 par. Sensasjonell prestasjon av hans makker Slendebroek som leder på 6.14. Men tviler på at det holder til pall.
Kristian Eliassen
Hyggelig at Bosker er best. Slendebroek dagens utropstegn, men havnet rett utenfor topp-5.
…og Bergsma (39) tar innersvingen på Snellink i siste par – temmelig sensasjonelt synes jeg. Dette betyr at Snellink ikke en gang er sikret v-cup-plass, er det så?
Kristian Eliassen
…ja, han ligger utsatt til da de to beste på 10 000 skal med.
Rocambole
Snellink lever litt farlig mht. vc-kvalifikasjon. Hvis Bergsma og én løper som ikke var inne på topp5 på 5000 i dag (som Slendebroek, Krommenhoek eller vdVeen) besetter topp2 på 10 000, faller Snellink ut.
Kristian Eliassen
Digresjon: Sesongbeste i verden klokken 20:25 etter 1. løp:
1.Diniz 34,34
2.Llop 34.35
2.Brunet 34.35Rocambole
Høyaktuell «digresjon». Vi får se hva deBoo presterer i 500 nr.2. Uventet at Diniz slår ham med 0,04 sek på «runden». (Og de fikk begge litt rygghjelp.) For øvrig godt nivå på 500 med hele 10 mann på 34-tallet. Det er nå mer japanske tilstander i NED enn i JPN. Men hva skal de med alle disse sprinterne?
Kristian Eliassen
1. Diniz 34.34
2. De Boo 34.44
3. Westenbroek 34.58
4. Wennemars 34.62
5. Scheperkamp 34.722
……Det er altså de som er inne i verdenscup etter 1. løp. Kan noen slå seg inn, og andre slå tilbake under 2.løp?
Først skal vi ta fram mesterskapspall og fem løpere til verdenscup på 1500m for kvinner.
Kristian Eliassen
33.98! De Boo-banerekord. Dermed ny årsbeste i verden og knock out på Diniz om mesterskapet. Scheperkamp ble slått ut av Prins som femtemann til verdenscup.
Takk for i dag, og rett i seng.
Rocambole
Dermed ble de Boo historisk ved som førstemann å underskride 34 i Hrv med 0,07 sek forbedring av sin BR til 33.98 (9.55). I samme stevne i fjor gikk han på 34.36 og 34.37. Avstanden til nest beste tid i stevnet (og i verden så langt i sesongen), Diniz 34.34, er formidabel. Med full klaff i vc1 i SLC kan Kulizhnikovs vrek på 33.61 være i fare.
Men jeg mistenker at Stolz har mer på lager når de barker sammen i vc1. I et intervju etter USAs e-nm der Stolz ikke presterte fryktinngydende, uttalte han at han nettopp hadde avsluttet en tøff treningsperiode. Dette rimer med mitt visuelle inntrykk av hvordan han fremstod i løpene.
Kampen om 500-tronen denne sesongen, både mht. vrek og OL-gull, synes primært å bli en duell mellom sprinter-gigantene deBoo og Stolz, der det er vanskelig å øyne noen utfordrer som kan matche toppnivået til disse to. Samtidig kan det alltids inntreffe overraskelser, der det ikke er alle gitt å prestere best når det virkelig gjelder, ikke minst i OL. At deBoo måtte se seg slått av Diniz på den første 5000 i dag, var et eksempel på så.
deBoo leverte nå et skikkelig skremmeskudd til Stolz som dog ikke virker synderlig lettskremt. Det blir spennende å følge denne gigantduellen senere i sesongen, men det er litt trist at toppnivået deres er så langt foran de øvrige sprinterne.
Rocambole
Groenewoud vant på 1.53.33 etter en tilnærmet klassisk splitt (som er sjelden blant damene, som gjerne går opp 1,5 sek for hver ny runde istedenfor klassiske ett sek). Tiden er Hrv-beste for henne med 0,33 sek, og hun vant distansen klart med 1,29 sek margin til R-deJong og 1,62 sek til Beune.
Samtidig er tiden 0,64 sek bak Koks nylige BR i Hrv. Kok valgte altså nå ikke å delta på 1500 i dette stevnet. G er åpenbart allerede i svært god form, men erfaringsvis er hun ikke den dyktigste til å prikke inn formtopper når det virkelig gjelder.
Uansett hvem NED stiller med i OL, vil de etter meget å dømme være kandidater til gull og medalje. Det er i øyeblikket vanskelig å øyne utfordrere, med mulig unntak av M Takagi på litt hell, som kan forhindre at NED stikker av med alle 3 medaljene i OL, om enn det fortoner seg uvisst hvem disse tre blir og i hvilken rekkefølge. Slik sett en lite spennende distanse i OL, med mindre du kommer fra NED.
Rocambole
5000h endte dermed opp som følger: (i parentes løpernes tider i tilsvarende stevne i Hrv forrige sesong)
6.09 Bosker (6.15). Luktet på persen og fremstår nå bunnsolid med et usedvanlig flatt løp trass i at han gikk først av de største favorittene og innimellom gikk litt drøye svinger. Nå også iført en fancy hjelm. Unner Bosker fremgang denne sesongen etter å ha stått temmelig i stampe etter sin overraskende VM-bronse i Amsterdam hele 8 sesonger tilbake. Ikke overrasket over Boskers vinnertid, men hadde ikke forventet en differanse på over 3 sek ned til NEDs nest beste på distansen.
6.12 Huizinga (6.06). Fortsatt ikke i nærheten av storformen ett år tilbake da han perset med 6.06 i Hrv. Stivnet på de siste tre rundene, i grell motsetning til når han er i storform i Hrv.
6.13 Bergsma (6.13). Temmelig som forventet, og kan nok komme opp mot toppnivået sitt forrige sesong, men neppe synderlig bedre enn som så.
6.13 Jansman (6.19). Helt ok og meget flatt løp, men hadde ventet ham litt sterkere etter den gode forsesongen.
6.14 Snellink (6.10). Temmelig som forventet, inklusive at han tapte samløpet mot Bergsma. Fortsatt et godt stykke unna fjorårsformen og litt i faresonen mht. om han klarer kvalifisere seg til vc. Kanskje på høy tid at han realitetsorienterer seg mht. hvor han nå står istedenfor å prale om OL-gull.
6.14 Slendebroek (6.23). Enorm positiv overraskelse med et meget flatt løp der han satte selveste Roest til veggs med 5 sek i samløp, en løper han for 12 dager siden måtte se seg slått av med 2 sek i Deventer. Brakpers med 9 sek i inntagende lyseblå trikot, i et energisk løp der han stilmessig utmerket seg med det vi kanskje kan benevne huggorm-stil på den løse arm i svingen, ikke umulig en liten aerodynamisk nyvinning. Han er andreårs-senior og desidert langdistanse-løper (500-pers på over 41!), men lett å bli litt glad i.
6.15 Krommenhoek (6.22). Greit løp med pers på knappe 2 sek, men nå måtte han opp i over 30 på de siste to rundene, og jeg hadde forventet bedre enn som så etter den meget lovende forsesongen. Tredjeårs-senior med en kraftfull og fascinerende stil, og som jeg altså mistenker for å ha kapasitet til å slå seg inn på VM-laget til NED selv om vc nå ser ut til å ryke. Vel så spent på hans 1500 som på hans 10 000.
6.17 vdBunt (6.18). Litt svakere enn forventet og den spake avslutningen indikerer at han ikke vil blande seg i tetbildet på 10 000.
6.19 vdVeen (6.29). Førsteårs-senior med hjelm som brakperset med over 10 sek etter 30.1 i 6 runder, for deretter å gå progressivt helt inn til mål (!). Fysiologisk litt stankelben a la Zandstra og med effektive skyv. Humør-kapasiteten ser også ut til å være prima: Liksom Slendebroek nå, og vdPoel tidligere, gikk han de siste to rundene med et fastklistret glis. MEGET interessant start på 10 000 (forutsatt at han er påmeldt), der Snellink ikke skal føle seg for trygg.
6.19 T deBoer (6.18). Forventet prestasjon fra en løper under den evige vannskorpen for å kunne kvalifisere seg til VM (eller e-vm/OL).
6.19 Roest (dns). Greit og temmelig flatt løp, der han nå ikke fremstår helt borte vekk rent teknisk, men mangler mental sprut og fysisk kraft i frasparkene. Også utenfor ovalen virker han mismodig. Sjansen for at han klarer kvalifisere seg til vc, må nå bedømmes ned mot null, så får vi se om han klarer bygge seg opp nok til romjulen til å finne tilbake til noe av sin tidligere formidable kapasitet.Samlet sett: Boskers vinnertid på 6.09 er for smått til å skremme Jilek, Eitrem, Ghiotto m.fl. før 5000 i vc1. Og avstanden fra Bosker ned til de nest beste var altså betenkelig stor. Både Huizinga og Snellink har et godt stykke opp til toppform, og 5000 er for kort til at aldrende Bergsma kan blande seg i verdenseliten der. For de unge seniores Slandebroek og vdVeen representerte konkurransen et nasjonalt gennombrudd, og Krommenhoek kan også ha mer på gang, men OL/VM-sesongen kommer for tidlig til at det er realistisk at de skal kunne ta noe sprang helt opp mot verdenseliten.
Stikk i strid med sine stolte tradisjoner fremstår NED i øyeblikket forbausende middelmådige på langdistansene og i sammendraget. Akkurat nå, meget overraskende, er det Bosker som fremstår som deres flaggskip i begge henseende.
Ranking 3000 m
Beune 2032
Conijn 1802
Grounewoud 1801
Rijpma 1777
In’t Hof 1531
Dul 1445
Anema 1402
Kerkhoff 1396
Kiel 1375
Wijfje 1363-
Dette svaret ble endret 11 måneder, 3 uker siden av
B. Haarberg. Årsak: To forfall
-
Dette svaret ble endret 11 måneder, 3 uker siden av
-
ForfatterInnlegg
