Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › Hamarlekene 3.-4.januar 2026
- Dette emnet har 16 svar, 1 deltaker, og ble sist oppdatert 06/01/2026 at 12:50 av
Rocambole.
-
ForfatterInnlegg
-
Resultatservice (kommer)
Dette var i utgangspunktet aktuelt som uttaksløp til EM enkeltdistanser / OL, men har nå endt opp som «bare» supplering av troppen til VC-finalen i Inzell.
NSF har laget seg et tvers gjennom patetisk (les: pedantisk) tidskravsystem, helt uten å ta hensyn til at man aldri kan forutse eksakt hva slags forhold som kommer til å være når den enkelte distansen finner sted.
Dette er altså tidene som løpere skal gå under på Hamar, såfremt de ikke allerede er tatt ut til VC-finalen:
39,58 (2 plasser – Samsonsen forhåndsuttatt)
1.19,42 (2 plasser)
–
4.12,52 (1 plass – Wiklund/Løvås forhåndsuttatt)35,58 (1 plass – Brattgjerd/Magnussen/Rukke forhåndsuttatt)
1.10,50 (1 plass – Magnussen/Rukke forhåndsuttatt)
1.48,41 (2 plasser – Eitrem/Haneberg/Dyrset forhåndsuttatt)
6.30,52 (2 plasser – Eitrem/Henriksen/Dyrset forhåndsuttatt)I skrivende stund er det 29 påmeldte ifølge iSonen, mot 37 ifølge SSN. Vi får håpe tallene blir mer like når det nærmer seg.
EinarR
202 påmeldte nå, og fortsatt fire timer til å bestemme seg på. Flere klubber med imponerende mange. Holmestrand f.eks. Er det litt vind i seilene der?
Emil
Jeg foretok et eksperiment i mitt desember, den løperen jeg spurte om de skulle gå hadde ikke engang hørt om løpet.
EinarR
Holmestrand: Bare tre, ved annengangs opptelling. Og samme etternavn på alle tre. Mats Roger Jensen var kanskje den siste berømte løperen derifra. Imponerende Wiki-artikkel om Holmestrand og Botne skøyteklubb! Er det Lars Finsen som leverer, eller finnes det fortsatt dedikerte lokale patrioter?
EinarR
Må følge litt ekstra med de to trønderjentene Guro Samdahl Melhuus (Falken) og Aline Holbø Dyrseth (Leinstrand). De er påmeldt med hver sin 500m. Begge har tilhørighet til kortbanemiljøet, og begge er 19 år.
Guro har notert to resultater så langt denne sesongen: 42.26/1.23.67 på Hamar i sommer. Forrige sesong deltok hun med meget bra uttelling i junior-VM. Men fortsatt er hovedinntrykket at hun er mer dedikert kort- enn langbane.
Aline har vært satt ut av spill på grunn av sykdom i en lang periode.
https://www.nrk.no/sport/skoytelopar-aline-holbo-dyrset-fekk-pavist-pots-1.17365439Forrige gang hun noterte et skøyteresultat var på Hamar i desember for to år siden. Siden det har hun altså vært slått ut av sykdom, og hun er sikkert meget spent på hvordan kroppen fungerer.
Da er SpeedskatingNews klar med resultatservice og deltakerlister.
EinarR
Ikke helt klar til å bli tatt i bruk? Ser ikke helt ferdig ut fra her hvor jeg sitter. Benytter sjansen til å beklage at jeg utstyrte etternavnet til Aline Dyrset med en ekstra bokstav som ikke skal være der!
Kristian Eliassen
Hamarlekene er i gang med de yngste, Legg merke til på SSN at Eitrem møter Eng Strand på 3000m på søndag.
Kristian Eliassen
35.74 og pers av Klevstuen. Jammen ikke veldig langt unna tidskravet — om tiden stemmer, da. Åpenbart feil delt førsteplass i senior, kvinner med 37.84…
Kristian Eliassen
…Klevstuen bare slått av Brattgjerd 35.69 i seniorklassen.
Ingen greide de forhåndsinnspilte tidskravene hvis resultatlistene stemmer. Vi får vel se om dette var bokstavelig ment når selve uttaket kommer.
Kristian Eliassen
Fall på runden av Klevstuen i dag, dessverre. Tiden i går bør være nok for verdenscup… Fin pers av Solem på 1000, 1.20 og 26 hundredeler bak tidskravet for seniorverdenscup.
Terje Stenseng
HAMARLEKENE OG WC
kRITERIENE HAR KOMMET, OG RESULTATER FRA LØPENE ER KJENT. MEN NÅR KOMMER TILLEGGSUTTAK TIL WC I INZELL MON TRO? RESELL PÅ 1000 M ER VEL KLAR – MEN HVOR MANGE FLERE ?
DEN SOM UNDRER ER TERJE STENSENG
Jeg har ikke sett noe uttak foreløpig, men jeg tror ikke verken Resell eller noen av de andre greide de oppsatte tidskravene. At han burde ha vært tatt ut, er en annen sak. Det kan jo være at det viser seg at tidskravene bare var en bløff.
Rocambole
Meget sterk og gledelig 3000m av Eitrem med 3.38.20 i parløp (!) etter et flatt løp med rundetider rundt 28.5. Tiden var over 4 sek forbedring av SLPs tidligere BR, og en kraftig forbedring av Eitrems tidligere pers på 3.44.60 (fra Hamar). Hvis vi regner SLC som tidspoenget raskere enn Hamar, altså 6 sek, kan prestasjonen måle seg med Jileks vrek på 3.32.52 (også satt i parløp). Forholdene tatt i betraktning kan dette ha vært tidenes beste prestasjon på distansen!
Som indikasjon på 5000-kapasiteten kan prestasjonen kanskje tilsvare 6.13 etter 19 i åpning og 12 runder på 29.50. Eitrem gikk på 6.13.49 i vc4 på Hamar, men da var det sikkert vesentlig varmere i hallen. Selv om det er et stykke ned til Jileks imponerende vinnertid og BR på 6.07.58, indikerer 3000-løpet at Eitrem er i god 2026-form og en sterk medaljekandidat på 5000 i OL.
Mindre oppløftende var makker Strands løp på 3.50.96 etter å ha beveget seg markant opp i rundetid. I øyeblikket fremstår mangelen på en habil tredjemann for prekær til at det er realistisk å forvente medalje på lagtempo i OL.
-
ForfatterInnlegg
