Fra en kometkarriere på høyt nivå allerede som 18-åring, via noen tunge sesonger med sykdom og motgang, til en voksen løper med sterkere tider enn noensinne… Her er forbildet for alle som kunne ha lyst til å gi opp!
Navn: Hege Bøkko
Født: 05.09.91
Klubb: Hol IL
Personlige rekorder: 37,43* (Calgary 2017) – 38,20** (Stavanger 2017)
1.13,81* (SLC 2017) – 1.14,99** (Gangneung 2018)
1.56,66 (Calgary 2017) – 1.59,01 (Heerenveen 2010)
4.12,81 (Calgary 2011) – 4.14,56 (Astana 2011)
7.42,10 (Stavanger 2011)
*) norsk rekord
**) norsk bestenotering lavlandsbane
Hvem har æren – eller skylda – for at du begynte med skøyter? – Mamma og pappa var ivrige på at vi skulle være aktive og prøve ut ulike aktiviteter.
Hver torsdag var det torsdagsløp i Hol, hvor vi gikk på skøyter, leika og gikk løp før vi gikk inn på klubbhuset og spiste lapper og drakk saft. Det var et veldig godt miljø i Hol, hvor mange gikk på skøyter og det er nok grunnen til at jeg fortsatte på skøyter.
Beste minne fra skøytekarrieren så langt? – Litt fælt å si at jeg fortsatt husker OL i Vancouver som mitt beste minne.
Min første pallplass i WC var også stort, men få med at VM sprint i Calgary 2017 også var et høydepunkt, da jeg kom i mål på 500 m på 37,4 og så 1.13 på 1000 m for første gang.
Forventninger og ambisjoner for sesongen som kommer. Noen spesielle høydepunkter du ser frem til? – Jeg ser veldig frem til VM enkeltdistanser i Inzell og VM sprint i Heerenveen.
Hvem er din viktigste trener til daglig? – Jeremy Wotherspoon.
Toppidrettsutøvere lever under fattigdomsgrensa, leste vi nettopp. Er dette noe som stemmer for din del, og hvordan påvirker det deg i så fall?
– Det er et fåtall som blir rik av å gå på skøyter, og jeg er nok en del av fellesskapet som ikke tjener rått. Men jeg er heldig som har en trofast sponsor i Dacia som støtter meg både med bil og penger, så det er jeg veldig takknemlig for!
Ingen vet hvordan skøyte-VM (og verdenscupen) ser ut om få år. Er dette noe du bryr deg om, eller tar du det som det kommer uansett? – Det tar jeg med knusende ro og tar det som det kommer. Får ikke gjort så mye med det.
Hege Bøkkos meritter i verdenscup og internasjonale mesterskap (SpeedskatingStats)
Faksimile Skøyteranking: Hege Bøkkos plasseringer fra 2011 til 2018.
Bildet øverst: Norges Skøyteforbund / Douwe Bijlsma