VM enkeltdistanser Hamar 2025

Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › VM enkeltdistanser Hamar 2025

Viser 24 innlegg - 1 til 24 (av totalt 74)
  • Forfatter
    Innlegg
  • #30990 Svar
    B. Haarberg
    Nøkkelmester

      3000 m kvinner

      Figuren viser nivået på de 8 beste i årets verdenscuper, «4K», VM enkeltdistanser, samt nederlandsk VC-kvalifisering og enkeltdistansemesterskap.

      Nivået i VM enkeltdistanser var årets høyeste (1875), fulgt av VC-finalen (1865) og Beijing (1847).

       

      Større figur her

      #30991 Svar
      Emil

        En begivenhetsrik, men også lang dag i hallen er over. Så langt har ikke jobben vært så tøff enda. Blir mer krevende i morgen når halvparten av laget skal gå 😅

        Jeg gleder meg.

        #30992 Svar
        Rocambole

          Etter 3000d: Tidene i de første fem parene indikerte av vi kunne forvente tilnærmet like gode tider som i siste vc i Hrv da Wiklund vant på 3.57.

          I par6 viste min tredje fremste vinnerkandidat, Groenewoud, elendig form og krabbet så vidt under 4.05. Tidligere i år presterte hun en høy 3.55 i Hrv, hvilket burde tilsvare 3.58 nå på Hamar. Men hun bommet åpenbart totalt på toppformen og måtte til og med se seg overraskende slått i samløp av Maltais som leverte et pent løp til 4.03, som dog umulig kunne holde til medalje.

          I par7 overrasket Sablikova meget positivt ved å gi inn til  en klar ledertid på 4.00.57. Trass i en for henne formidabel andrerunde på 30.33, evnet hun å gå resten av løpet temmelig flatt. Hun fremstod med fin stil, overskudd og perfekt spisset form, og maktet – for meg temmelig overraskende –  å holde den avslutningssterke makker Conijn på en armlengdes avstand hele veien etter passering 1000m. Som predikert gikk Conijn inn til 4.01, men jeg satt med følelsen av at det bli litt for mye overtenning med henhørende kav og mas fra henne i begynnelsen av løpet, før hun fant roen etter hvert og som vanlig avsluttet strålende.

          Med dette hadde oldtimer Sabli levert en seriøs medaljesøknad trass i at jeg ikke selv hadde rangert henne blant topp6 før løpet. Det var dermed duket for at sølv og gull ville gå til det forestående kanonpar9, Beune vs. Wiklund, med mindre Lollobrigida i siste par ville gjøre dem rangen stridig.

          I motsetning til forrige vc var Beunes taktikk nå å gå hardt ut og satse på at det holdt tilstrekkelig løpet ut til å vinne samløpet mot Ragne, med ditto gullkantede sjanser for å vinne distansen. Etter 2,5 runder hadde hun opparbeidet seg et forsprang til Ragne på 1,42 sek som så krympet til 0,69 sek etter 5,5 runder med to runder igjen. På den siste av disse rundene tok Ragne inn over halvsekundet, og optimistiske sjeler hadde nå godt håp om at Ragne ville vinne samløpet. Ragne passerte i ytre, kun 0,69 sek bak, og man satt med følelsen av at det var NÅ, på den neste og nest siste runden, at Ragne MÅTTE gjøre det, HVIS hun var kapabel, vel vitende om Ragnes svakhet på sisterunden og og at Beune hadde siste indre. Men Ragne maktet ikke så: På den kritiske nest siste runden før mål gikk Ragne opp hele 0,74 sek i rundetid vs. Beune kun 0,06 sek, hvoretter Beune plutselig hadde 0,06 sek bedre rundetid enn Ragne. Dermed var det kjørt, selv om sisterunden ble tilnærmet like svak på begge, og Ragne fikk aldri noen fordel av siste indre. Beune har en egen evne til ikke å sprekke fullstendig trass i at hun er rimelig sluttkjørt.

          Sluttidene ble ikke all verden: Beune 4.00.39 vs. Ragne 4.01.23 hvilket var hundredelen bak den foreløpige 3.plassen til Conijn. Gedigen nedtur for vårt norske gullhåp.

          I siste par, Weidemann vs. Lollobrigida, var det duket for at Lollo kunne stikke av med gullet med et godt løp, og vi kunne heller ikke helt se bort fra Weide siden både Blondin og Maltais fra CAN hadde prestert langt over pari. Men finaleparet viste seg å prestere markant under pari. Lollo virket ikke på sitt beste rent teknisk, og hennes velkjente fighting-spirit hjalp henne ikke til mer enn 5. plass fra en medium 4.02.

          Fortjent seier til Beune fra en medium prestasjon, men samlet sett heller skuffende prestasjoner fra de fremste favorittene. Den store positive overraskelsen var Sablikova som gråt av glede da hun forstod at sølvet var i boks.

          Mht. løpsopplegget til Ragne var dette temmelig som normalt, f.eks. sammenlignet med løpsutviklingen i siste vc i Hrv. Jeg tror det er liten grunn til å skylde på at Ragne presterte under pari fordi hun ble forstyrret av løpstaktikken til makker Beune. Ragne fremstod rett og slett ikke i like god form som for to uker tilbake, hva nå det måtte skyldes. To sesonger tilbake gikk Ragne under 4 min på Hamar, hvilket ville holdt til gull nå, men hun maktet altså ikke så. På sine 5 starter på 3000 i vc denne sesongen står Ragne med 3 gull og 2 sølv, mens hun nå altså for første gang havnet utenfor topp2 på sin spesialdistanse.

          Distansen ble en voldsom nedtur som bedømt fra norske farver, og sportslig sett noe skuffende mht. toppnivået. Men i det minste ble det en meget spennende distanse der det ble temmelig jevnt i toppen, således med kun en differanse på 0,84 sek mellom nr.1 og nr.4.

          #30994 Svar
          B. Haarberg
          Nøkkelmester

            5000 m menn

            Figuren viser nivået på de 8 beste i årets verdenscuper, VM enkeltdistanse, samt nederlandsk VC-kvalifisering og enkeltdistansemesterskap.

            Nivået i VM enkeltdistanser var årets høyeste (2016), fulgt av VC-finalen (1996) og Tomaszow Mazowiecki (1966).

            Større figur her

            #30996 Svar
            B. Haarberg
            Nøkkelmester

              Litt mer tallnerding:
              Vinnertidene i går sammenliknet med noen tidligere vinnertider:

              3000 m 5000 m
              OL 1994 4.17,43 6.34,96
              VME 1996 4.13,83 6.47,09
              VM 1999 4.02,01 6.27,50
              VM 2009 4.01,90 6.09,74
              VME 2024 4.00,39 6.10,05

              Kommentar: De to første mesterskapene var før klappskøytene kom, så det er naturlig at tidene har blitt en del bedre etter dette. Tre ting peker seg ut: Nivået på 5000 m i 1996 synes å ha vært nokså svakt, Gundas tid i 1999 ville fortsatt ha holdt til en meget god plassering i 2025, mens mennene på samme tid ikke hadde fått så veldig mye ut av klappskøytene. Vinnertiden fra 2009 er jo derimot fortsatt banerekord.

              #30997 Svar
              Kristian Eliassen

                Den nerdingen jeg synes er mest gøy når det gjelder skøyter har med kvoter, kvalifisering, regler og deltakende utøvere å gjøre. Slikt er en fin måte å bli kjent med dagens utøvere og sport på. Hvordan ting fungerer 🙂 . I dag, fredag er det 500m for begge kjønn. I herreklassen er det stor overvekt av de som sikret kvoteplassene, vi mangler bare Gao (Xue isteden), Diniz som ikke nådde opp i de nederlandske uttakene (Botman), og at Japan stiller med Kojima istedenfor Kuratsubo. Seedingsgrupper på 6 løpere. Diniz ut betydde at Koshkin rykket opp i nest beste seedingsgruppe. Trekningen foreligger.

                #30998 Svar
                Kristian Eliassen

                  På 500m for kvinner så er det større endringer: Goetz er skadet, USA takker også nei til en tredje plass (Bowes). Herzog har avsluttet sesongen pga dårlig form, og Chen er heller ikke her. Inn med Belgia (Vanhoutte), Danmark (Prosvirnova), Tyskland2 (Ostlender) og KZH2 (Vazhenina). Deretter har vi det forholdet at Schulting ikke kvalifiserte seg (Daleman isteden), Takagi stiller ikke ( Yamada isteden) og Lamarche er ikke med for Kanada (McDougall isteden). Trekningen foreligger.

                  #30999 Svar
                  Kristian Eliassen

                    Lagtempo kvinner: De enkelte lagene har nå blitt skrellet ned til 4 utøvere. Norges lag er ganske spikret med Wiklund, Løvås, Svenni. Storelid reserve. Merker meg at USA har med Myers (sto over 5000) og Bowe (står over 500).

                    HER

                    #31000 Svar
                    Kristian Eliassen
                      #31001 Svar
                      Kristian Eliassen

                        Lagtempo menn: De enkelte lagene har nå blitt skrellet ned til 4 utøvere. Det er interessant å se at Norge har oppført Eitrem, Henriksen og Kongshaug med Engebråten som reserve. Senest EN time før start må man bekrefte at man ikke bytter inn reserven. Ta en kikk på lagene: HER.

                        Kanskje litt overraskende at Norge stiller med Henriksen istedenfor Eng Strand på lagtempo? Eng Strand var god på lagsprinten i går, og jeg hørte at han var drillet inn på laget? Norge har oppført Engebråten som reserve, er det et realistisk alternativ? (jfr sykdom). Heia Henriksen hvis det blir vår treer. Frist for å bytte inn reserven er senest en time før løpet…

                        #31002 Svar
                        Rocambole

                          Etter 5000h: Som forskuttert ble det ikke noe fart i saken før de to formløperne Semirunniy og Lorello barket sammen i par3. Jeg hadde tippet Semi som nr.5 på 6.14.0 etter å ha vunnet samløpet og Lorello dårligere enn 6.15.0 og ikke blant topp6. Dette ble et fantastisk par. L stilte også nå med hjelm etter sitt oppsiktsvekkende gode løp i siste vc med samme hodeplagg, uten at jeg selv hadde tiltro til at dette gjorde synderlig fra eller til. Nå åpnet han ikke fullt så ekstremt hurtig som i siste vc (med 27-runde), men andrerunden på 28.39 var tilstrekkelig til at han skaffet seg et overtak i paret med henhørende ryggfordel på vekslingssider. Siden Semi brant seg litt på en noe for hurtig marsjfart i siste vc, noterte jeg med tilfredshet at han roet seg litt etter andrerunden på 28.90 og la seg rundt 29.5, der jeg ville ha ham, uten å skjele for meget til makkeren.

                          Passering 3000m: L 3.45.05  i indre vs. S 3.45.49 i ytre. Så skjer det: S setter inn et støt og passerer for første gang foran L etter rundetid 29.23 vs. 30.13! Neste runde: S 28.76 (!!) vs. L 29.79. Dermed synes samløpet i praksis avgjort. Spenningsmomentet er nå primært hvordan S fullfører. Han går riktignok suksessivt opp i rundetid på de siste tre rundene, og kunne kanskje holdt igjen litt på 28-runden for å oppnå en optimalt sluttid istedenfor primært å være opptatt av å nedkjempe makkeren. Like fullt kjemper S seg inn til aldeles strålende 6.12.95, mens L også evner å avslutte anstendig etter makkerens overrumplende angrep, inn til 6.15.71.

                          KABANG! Nå er 5000 virkelig i gang! Sluttiden til Lorello var det beste jeg kunne spå for ham, og sluttiden til Semi er over sekundet raskere enn jeg tippet. Med sin høye 6.12 er hardhausen som gikk 10 000 i Irkutsk-Baikal allerede som førsteårs-junior og satte banerekord der på 10 000 i RUS-NM 2023, inne i selveste medaljekampen! Virkelig vakkert!

                          I par5 kommer så en av de største favorittene, Huizinga, som vant siste 5000 i vc på sin favorittbane i Hrv med bekymringsfulle 2 sek foran Eitrem. Som tidligere meddelt, sitter jeg med et gullskjema for ham til 6.10.5, etter åpning på 19, 29.5 frem til 3000, og 29.0 derfra og inn. H følger mitt skjema irriterende greit, virker meget fokusert og kontrollert, og passerer 3000m på 0,14 sek foran mitt skjema til 6.10.5! Huttetu, dette ser skummelt ut! Og NÅ kommer vel hans forsering, som i hans beste 5000-løp ?!? Men neida, neste runde går litt over 29.5, og det samme for de to neste rundene; H er ikke i stand til å forsere! Og på skjermen fremstår han da grangivelig ganske stiv og tiltagende mindre håpefull! De tre siste rundene krabber han over 30-tallet og karrer seg ikke i mål før 6.16.75!  Et lite hav bak outsider Semi – og også bak Lorello!

                          Dermed var én sterk gullkandidat ryddet av veien, hvorved han fortsatt må slite med stemplet som hjemmebanet onsdagsløper i Hrv. Etter den høyst velkomne vannepausen etter par5 kom det heller ingen skrell fra Lobineaud som i par7 ikke gikk inn til bedre enn 6.18 etter at han også nå fikk det tungt på de siste rundene selv om han åpnet litt mer moderat enn i forrige vc.

                          I par8, Jilek vs. Bloemen, gikk begge to velberegnede løp og fikk nok ut hva de var gode for, hhv. 6.15 vs. 6.16, men ikke tilstrekkelig til å levere noen seriøs medaljesøknad, trass i at de endte opp som foreløpig nr.2 og 3, altså også de foran Huizinga! Var spesielt imponert av oldtimer Flower; at han skulle slå Huizinga, ville jeg gitt voksne odds.

                          Så var det klart for distansens kanonpar9: Snellink vs. Eitrem. Jeg holdt vår mann som fremste favoritt til å vinne distansen og gav ham 40% sjanse til så, med sluttid 6.11.0. Men her var det mye usikkerhet grunnet hans sykdom i forrige uke og 5000-løpet i siste vc som var hele 4 sek svakere enn løpet hans på samme bane, altså Hrv, i hans storslagne EM. Jeg forventet ham ikke helt i samme form som under EM.

                          Eitrem åpner kontrollert, mens makker Snellink, som har det med å holde distansen irriterende godt med jevne rundetider, overrasker med å følge vår mann helt fra start og dristet seg til å ta ledelsen etter 1000m med rundetid 29.03. Han kan da umulig være så sterk at han kan holde 29.0-runder hele veien inn ?!? I så fall ville han ende opp på 6.07!

                          Eitrem utligner farten ved å legge inn en høy 28-runde på neste runde, slik at de igjen passerer temmelig likt. På de neste rundene makter ikke Snellink helt å holde den samme farten, mens vår mann holder den bedre og passerer 3000m nesten sekundet foran makkeren etter å ha presset seg foran i vekslingen. Men på den neste runden er S hele 0,45 sek raskere, og passerer i indre bare 0,47 sek bak E. E makter ikke kjøre seg opp i ryggen på S og passerer i indre, 3 runder før mål, kun 0,36 sek foran S trass i at E har presset sin egen rundetid ned med 0,46 sek.

                          Der og da ville jeg satt penger på at S vant samløpet hvis det ikke var for at jeg av prinsipp ikke setter penger på at det skal gå dårlig med mine favorittløpere. Men S klarer ikke helt å holde samme fart på neste runde, slik at E nå øker ledelsen med ett tidel og har et forsprang på 0,46 sek når han passerer i ytre to runder før mål. Kan dette likevel gå veien for vår mann, trass i at S har fordelen av siste indre og E ikke har det med å levere sterke sisterunder?? Jeg holder fortsatt et par knapper på at S stikker av med seieren.

                          Men så! E legger inn en formidabel ytre og nærmer seg S på vekslingssiden. Han fortsetter kjøret gjennom indresvingen, presser rundetiden ned med 0,15 sek mens S må opp 0,35 sek. Når klokken ringer, har han opparbeidet seg en ledelse på over sekundet. Dette MÅ da gå veien trass i den lange siste ytre?!?

                          Og jada!, Eitrem bæres frem av stigende jubelbrøl fra Vikingskipet og leverer en anstendig sisterunde på 29.56, inn til gullkantede 6.10.05, kloss bak Kramers sterke BR, mens en slukøret Snellink tusler inn til 6.11.72 etter en desillusjonert sisterunde på over 30.

                          HURRA! Dette ble et uforglemmelig samløp som hadde ALT, ikke minst en vinner med riktige nasjonalfarver. Eitrem fremstod i sin beste form, med flott teknikk og kjempekrefter. I tillegg holdt han hodet kaldt og satte inn nådestøtet på akkurat rette tidspunkt, på den nest siste runden, slik at forspranget ble for stort til at Snellink ble oppildnet av å ha siste indre. Den klassiske resepten, «to indre og vekk me’n», viste seg atter som en taktisk genistrek.

                          Helt fantastisk levert av vår mann; det var bare det at hans for meg sterkeste rival om gullet, Ghiotto, fortsatt hadde til gode å gå. Men jeg tvilte på at Ghiotto, selv i sin aller beste form, kunne overgå Eitrem.

                          Så fikk vi de nervepirrende minuttene om disk eller ei etter at Eitrem kom bort i sensoren ved mållinjen etter en ustøhet rett før passering. Følte meg ikke trygg her siden jeg husket at Fredrik van der Horst i sin tid ble disket etter å ha satt BR i Stavanger på 3000 i det antagelig beste løpet i hele hans karriere. Forbrytelsen var at han på en langside i indre bane hadde kommet litt over streken til ytre bane. En hull-i-hodet regel som jeg var usikker på om fortsatt gjaldt, samt på om den ville bli håndhevet. Men heldigvis seiret fornuften her, slik at Eitrem ikke ble frastjålet gullet fra skøytejuridisk pedanteri.

                          Dermed var det bare Ghiotto som stod i veien, i siste par mot Dawson. Her ble det ganske tidlig klart at marsjfarten til den charmante italiener var litt for lav til å true Eitrem, og hvilepulsen som fjernseer begynte å legge seg selv uten tilgang på nitroglyserin. Spenningen ble etter hvert redusert til om Ghiotto ville komme på pallen, hvilket han til sin store skuffelse manglet over halvsekundet på å makte, trass i et i og for seg pent, flatt løp. Men dette var ikke Ghiotto på sitt aller ypperste. Dawson, på sin side, var ikke like skarp som for to uker siden og måtte, mot normalt, se rundetidene stige ubønnhørlig etter 3000m.

                          Dermed kunne Semirunniy innta bronseplassen, hvilket for få uker tilbake ville vært en gedigen sensasjon, Og dette var altså mannen som bare så vidt klarte å gå fort nok for to uker siden til å kvalifisere seg og Polen til e-vm på distansen! Her ser vi meget mulig en storløper i emning som neste sesong kan bli meget farlig både i VM og på langdistansene i OL, og – bare for å ha nevnt det allerede nå – en seriøs kandidat til å bli førstemann under 6 minutter. Meget gledelig!

                          Men kransekaken går selvfølgelig til Sander Eitrem som har hatt en enorm sesong som Europamester, og nå også kan smykke seg med tittelen «verdensmester» på sin spesialdistanse 5000m. Vi gratulerer fra dypet av vårt skøytehjerte!

                          #31003 Svar
                          Rocambole

                            Foran 500d: Kok er storfavoritt etter å ha notert de 7 (!) beste tidene denne sesongen, og har gode muligheter til å slette Kodairas BR på 37.25 fra seks år tilbake. Med unntak av Kok er nivået på distansen labert denne sesongen. Jackson er den fremste sølvfavoritten. I siste vc-løp skilte det hele 0,30 sek mellom Kok og Jackson, og igjen 0,30 sek mellom Jackson og nr.3. Derimot skilte det kun 0,13 sek mellom nr.3 og nr.8 (!), så i det minste ligger det an til spenning i kampen om bronsen.

                            Prediksjon med estimerte vinnersjanser i prosent:
                            37.15 Kok          95%
                            37.50 Jackson     4%
                            37.75 Ziomek       1% (inklusive øvrige løpere)

                            Foran 500h: Er tiden omsider inne for at Wotherspoons imponerende BR på 34.31 fra 2008 kan slettes fra annalene? Jeg anser Stolz som fremste kandidat til så, dernest deBoo, dernest Koshkin. Alle tre har trukket siste ytre, og stiller slik sett på lik linje og uten fare for noe vekslingskluss. Det mest spennende samløpet ligger an til å bli par10 med Debreuil vs. Shinhama.

                            Prediksjon med estimerte vinnersjanser i prosent:

                            34.25 Stolz                     50%
                            34.30 de Boo                  30%
                            34.35 Koshkin                15%
                            34.45 Dubreuil               1%
                            34.45 Shinhama            3%
                            34.50 JH Kim                  1%    (inklusive øvrige løpere)

                            #31004 Svar
                            Rocambole

                              Foran lagtempo-h: I siste vc i Hrv vant USA på 3.39 foran ITA og NED på 3.41 og NOR på 3.43. USA er favoritter også nå, med sin godt samkjørte trio som holder verdensrekorden. NED bytter nå naturlig nok ut Bergsma med Bosker, men dette er neppe tilstrekkelig til å true USA. ITA kjører samme lag som sist, dvs. at de noe merkelig fortsatt foretrekker Malfatti og Giovannini fremfor formløper Lorello som dog er oppført som reserve. Holder en knapp på at NED nå slår ITA.

                              I Hrv stilte NOR med Eitrem, Henriksen og Strand, mens vi nå forsterker laget ved å bytte ut Strand med Kongshaug. Vi har to meget sterke kort i Eitrem og Kongshaug, men de må antagelig holde igjen litt for at vår tredjemann, Henriksen, skal kunne henge med. Derfor tror jeg det skal holde hardt for NOR å komme på pallen.

                              Prediksjon med estimerte vinnersjanser i prosent:

                              3.41 USA           60%
                              3.42 NED           20%
                              3.43 ITA             15%
                              3.44 NOR            5%

                              #31005 Svar
                              Kristian Eliassen

                                2.70 i odds på at Stolz ikke tar gull hos Norsk Tipping 🙂

                                #31006 Svar
                                Rocambole

                                  Og 1,8 i odds på at Can slår Chn i lagtempo-d !

                                  Og de holder Nor som favoritt til å slå Ned i lagtempo-h.

                                  Etter litt mer betenkning mistenker jeg for øvrig at mine prediksjoner for lagtempo-h er minst sekundet for dårlige.

                                  #31009 Svar
                                  Carl-Petter Leganger

                                    Rocambole – takk for dine strålende analyser.  Det var synd du ble engstelig pga at Eitrem sparket borti tidtagerutstyret.  Regelen sier så vidt jeg husker at hele skøyten, altså også hele skoen, skal bryte linjen ved to anledninger  for at det skal medføre diskvalifikasjon.  Slik tidtagerutstyret er plassert behøver man vel ikke bryte linjen med hele skøyten.  Regelen er vel fortsatt gjeldende, og jeg skjønner ikke hensikten med den.

                                    #31010 Svar
                                    Kristian Eliassen

                                      Tiltredes, og bra presisering. Færre folk i dag, men god stemning. Satser på mye folk lør og søn.

                                      #31013 Svar
                                      EinarR

                                        Hva skjedde på lagtempoen? NOR- disk eller uhell før første mellomtid? Nedtur må det ha vært!

                                        #31014 Svar
                                        Kristian Eliassen

                                          Fall

                                          #31015 Svar
                                          EinarR

                                            Uff. Ingen flere spørsmål.

                                            #31016 Svar
                                            Kristian Eliassen

                                              Bare å spørre, 🙂 Jake Paul i ølteltet.

                                              #31018 Svar
                                              B. Haarberg
                                              Nøkkelmester

                                                500 m kvinner

                                                Figuren viser nivået på de 8 beste i årets verdenscuper, «4K», VM enkeltdistanser, samt nederlandsk VC-kvalifisering og enkeltdistansemesterskap.

                                                Nivået i verdenscupfinalen var årets høyeste (1762 og 1757), fulgt av VM enkeltdistanser (1746).

                                                Større figur her

                                                #31019 Svar
                                                Rocambole

                                                  Takk til Leganger for godord og for tentativ oppklaring av reglementet mht. å sparke-borti-sensoren og to-ganger-regelen for å bryte linjen. Har mine tvil om van der Horst virkelig brøt linjen TO ganger da han ble disket etter å ha satt BR på 3000 i Stavanger. Uansett virker reglementet idiotisk på meg, så lenge man ikke forstyrrer makkeren, siden man åpenbart ikke har noe å tjene på å bevege seg over i ytre på langsiden.

                                                  Mer generelt er det sjelden fornuftig å innføre alt for detaljerte reglementer. I en del tilfeller har vi jo sett at ISU ikke selv evner å praktisere sitt eget reglement siden regelverket har blitt for komplisert og detaljert. Istedenfor å gardere seg mot alle eventualiteter, anser jeg det bedre å delegere autoritet til oppmannen og stole på at det oppvises rimelig sunn fornuft, med henhørende mulighet til å innlevere protester.

                                                  Oddsen: De tre bet’ene som ble foreslått, slo til. At Can slo Chn på lagtempo-d, var rimelig no-brainer på basis av resultatene på 3000d.

                                                  #31020 Svar
                                                  Rocambole

                                                    Etter lagtempo-h: Programmessig klar seier til USA, og NED brant litt for mye krutt tidlig i løpet til at de maktet snyte ITA for sølvet. Disse tre nasjonene stilte nå med samme mannskap som i vc1 i Nagano under tilnærmet samme forhold som nå på Hamar. Da vant ITA på 3.39.82 foran USA 3.41.83 og NED 3.41.91. Nå vant USA på 3.39.24 foran ITA 3.41.71 og NED på – igjen! – 3.41.91. Altså kryssende formkurver i løpet av sesongen for USA vs. ITA, og kun status quo for NED.

                                                    Det var stilt urealistiske forventninger til NOR før løpet, og snakket om gull var selvfølgelig bare tull. På siste passering før Kongshaug falt, lå NOR kun som nr. 6 (etter også JPN og BEL) med stigende halvrundetider, og ville uten fallet i beste fall plassert seg som nr.4. Kanskje like greit at det gikk som det gikk på vår olympiske paradeøvelse i nyere tid. Vi kommer nok sterkere igjen når den olympiske ild skal tennes!

                                                  Viser 24 innlegg - 1 til 24 (av totalt 74)
                                                  Svar til: Svar #31002 i VM enkeltdistanser Hamar 2025
                                                  Din informasjon: