Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › Verdens beste skøyteløpere – fra 1893 til 2023
- Dette emnet har 31 svar, 3 deltakere, og ble sist oppdatert 16/08/2023 at 11:11 av Marcel.
-
ForfatterInnlegg
-
Så begynner den virkelige moroa… Enkeltdistansene er én ting, men det som virkelig teller er her som ellers: Sammenlagt.
Jeg har hatt visse problemer med å finne en modell som kan fungere over tid, men har endt opp med to separate modeller – den første fra 1893 til 1985, og den andre fra 1986 og framover.
De første årene gjør jeg rett og slett plasseringer på distanselistene om til poeng, slik at 1.plass gir 100, 2.plass gir 80, og ned til 25.plass som gir 1 poeng. Det gis også poeng for sprint (fra 1970) og allround. Summen av alt dette munner ut i følgende sammenlagtlister:
1893 1 Jaap Eden NED 2 Rudolf Ericsson SWE 3 Filip Petersen NOR 4 Oskar Fredriksen NOR 5 Julius von Salzen GER 1894 1 Jaap Eden NED 2 Oskar Fredriksen NOR 3 Sergej Puresejev RUS 3 Halvdan Nielsen NOR 3 Fredrik Gölin SWE 3 James Aveling SWE 3 Gustaf Johansson SWE 3 John Larsson SWE 3 Frithjof Ericsson SWE 3 Mauritz Callin SWE 1895 1 Jaap Eden NED 2 Filip Petersen NOR 3 Frithjof Ericsson SWE 4 Oskar Fredriksen NOR 5 Mauritz Callin SWE 1896 1 Jaap Eden NED 2 Gustaf Estlander FIN 3 Johan Wink FIN 4 Wilhelm Mauseth NOR 5 Julius Seyler GER 1897 1 Jack McCulloch CAN 2 Gustaf Estlander FIN 3 Wilhelm Mauseth NOR 4 Julius Seyler GER 5 Peder Østlund NOR 1898 1 Gustaf Estlander FIN 2 Julius Seyler GER 3 Wilhelm Sensburg GER 4 Peder Østlund NOR 5 Oskar Fredriksen NOR 1899 1 Gustaf Estlander FIN 2 Julius Seyler GER 3 Peder Østlund NOR 4 Johann Pichler AUT 5 Alfred Næss NOR 1900 1 Peder Østlund NOR 2 Edvard Engelsaas NOR 3 Franz Wathén FIN 4 Alfred Næss NOR 5 Rudolf Gundersen NOR 1901 1 Franz Wathén FIN 2 Rudolf Gundersen NOR 3 Jan Greve NED 4 Martinus Lørdahl NOR 5 Asbjørn Bye NOR 1902 1 Jussi Wiinikainen FIN 2 Franz Wathén FIN 3 Rudolf Gundersen NOR 4 Franz Schilling AUT 5 Jan Greve NED 1903 1 Franz Wathén FIN 2 Johan Schwartz NOR 3 Jussi Wiinikainen FIN 3 Rudolf Gundersen NOR 5 Theodor Bønsnæs NOR 1904 1 Franz Wathén FIN 2 Rudolf Gundersen NOR 3 Coen de Koning NED 4 Arend Bouma NED 5 Sigurd Mathisen NOR 1905 1 Franz Wathén FIN 2 Waldemar Ylander FIN 3 Coen de Koning NED 4 Rudolf Gundersen NOR 5 Johan Vikander FIN 1906 1 Nikolaj Sedov RUS 2 Franz Wathén FIN 3 Rudolf Gundersen NOR 4 Coen de Koning NED 5 Eino Vanhala FIN 1907 1 Gunnar Strömsten FIN 2 Franz Wathén FIN 3 Eino Vanhala FIN 4 Antti Wiklund FIN 5 Franz Schilling AUT 7 John Røst NOR 1908 1 Antti Wiklund FIN 2 Gunnar Strömsten FIN 3 Oscar Mathisen NOR 4 Johan Vikander FIN 5 Franz Wathén FIN 1909 1 Oscar Mathisen NOR 2 Thomas Bohrer AUT 3 Johan Vikander FIN 4 Franz Wathén FIN 5 Otto Andersson SWE Medaljetabellen pr. 1909:
Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Jaap Eden NED 4 4 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 2 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Oscar Mathisen NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Julius Seyler GER 2 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Vikander FIN 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 EinarRNå snakker vi!
1910 1 Nikolaj Strunnikov RUS 2 Oscar Mathisen NOR 3 Johan Vikander FIN 4 Gunnar Strömsten FIN 5 Martin Sæterhaug NOR 1911 1 Nikolaj Strunnikov RUS 2 Arvo Tuomainen FIN 3 Henning Olsen NOR 4 Johan Vikander FIN 5 Martin Sæterhaug NOR 1912 1 Oscar Mathisen NOR 2 Arvo Tuomainen FIN 3 Gunnar Strömsten FIN 4 Vainö Wickström FIN 5 Martin Sæterhaug NOR 1913 1 Oscar Mathisen NOR 2 Nikita Naydenov RUS 3 Vasily Ippolitov RUS 4 Vainö Wickström FIN 5 Gunnar Strömsten FIN 1914 1 Oscar Mathisen NOR 2 Vasily Ippolitov RUS 3 Nikita Naydenov RUS 4 Vainö Wickström FIN 5 Platon Ippolitov RUS 1915 1 Oscar Mathisen NOR 2 Arvo Tuomainen FIN 3 Vainö Wickström FIN 4 Clas Thunberg FIN 5 Gunnar Strömsten FIN 1916 1 Vainö Wickström FIN 2 Clas Thunberg FIN 3 Julius Skutnabb FIN 4 Arvo Tuomainen FIN 5 Martin Sæterhaug NOR 1917 1 Vainö Wickström FIN 2 Julius Skutnabb FIN 3 Martin Sæterhaug NOR 4 Waldemar Bergström FIN 5 Kristian Strøm NOR 1919 1 Jakov Melnikov RUS 2 Arvo Tuomainen FIN 3 Kristian Strøm NOR 4 Nikita Naydenov RUS 5 Julius Skutnabb FIN Medaljetabellen pr. 1919:
Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Jaap Eden NED 4 4 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Jakov Melnikov RUS 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Arvo Tuomainen FIN 4 4 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Julius Seyler GER 2 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Julius Skutnabb FIN 1 1 2 Nikita Naydenov RUS 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 Clas Thunberg FIN 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Kristian Strøm NOR 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1920 1 Kristian Strøm NOR 2 Clas Thunberg FIN 3 Julius Skutnabb FIN 4 Eric Blomgren SWE 5 Waldemar Bergström FIN 1921 1 Arvo Tuomainen FIN 2 Jakov Melnikov RUS 3 Nikita Naydenov RUS 4 Clas Thunberg FIN 5 Platon Ippolitov RUS 8 Henning Olsen NOR 1922 1 Clas Thunberg FIN 2 Arvo Tuomainen FIN 3 Julius Skutnabb FIN 4 Ole Olsen NOR 5 Harald Strøm NOR 1923 1 Jakov Melnikov RUS 2 Clas Thunberg FIN 3 Arvo Tuomainen FIN 4 Harald Strøm NOR 5 Ole Olsen NOR 1924 1 Clas Thunberg FIN 2 Roald Larsen NOR 3 Harald Strøm NOR 4 Julius Skutnabb FIN 5 Uuno Pietilä FIN 1925 1 Clas Thunberg FIN 2 Otto Polacsek AUT 3 Roald Larsen NOR 4 Julius Skutnabb FIN 5 Harald Strøm NOR 1926 1 Roald Larsen NOR 2 Julius Skutnabb FIN 3 Ivar Ballangrud NOR 4 Uuno Pietilä FIN 5 Otto Polacsek AUT 1927 1 Clas Thunberg FIN 2 Julius Skutnabb FIN 3 Roald Larsen NOR 4 Ivar Ballangrud NOR 5 Ossi Blomqvist FIN 1928 1 Clas Thunberg FIN 2 Ivar Ballangrud NOR 3 Bernt Evensen NOR 4 Roald Larsen NOR 5 Ossi Blomqvist FIN 1929 1 Clas Thunberg FIN 2 Ivar Ballangrud NOR 3 Bernt Evensen NOR 4 Roald Larsen NOR 5 Ossi Blomqvist FIN Medaljetabellen pr. 1929:
Clas Thunberg FIN 6 3 9 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Jaap Eden NED 4 4 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Ivar Ballangrud NOR 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Nikita Naydenov RUS 1 2 3 Filip Petersen NOR 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Bernt Evensen NOR 2 2 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1930 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Michael Staksrud NOR 3 Ossi Blomqvist FIN 4 Armand Carlsen NOR 5 Leo Lindell FIN 1931 1 Clas Thunberg FIN 2 Ivar Ballangrud NOR 3 Bernt Evensen NOR 4 Ossi Blomqvist FIN 5 Armand Carlsen NOR 1932 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Clas Thunberg FIN 3 Michael Staksrud NOR 4 Bernt Evensen NOR 5 Ossi Blomqvist FIN 1933 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Clas Thunberg FIN 3 Michael Staksrud NOR 4 Bernt Evensen NOR 5 Birger Wasenius FIN 1934 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Birger Wasenius FIN 3 Bernt Evensen NOR 4 Michael Staksrud NOR 5 Max Stiepl AUT 1935 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Bernt Evensen NOR 3 Birger Wasenius FIN 4 Michael Staksrud NOR 5 Max Stiepl AUT 1936 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Birger Wasenius FIN 3 Max Stiepl AUT 4 Michael Staksrud NOR 5 Edward Schroeder USA 1937 1 Birger Wasenius FIN 2 Michael Staksrud NOR 3 Max Stiepl AUT 4 Hans Engnestangen NOR 5 Antero Ojala FIN 1938 1 Ivar Ballangrud NOR 2 Birger Wasenius FIN 3 Charles Mathiesen NOR 4 Max Stiepl AUT 5 Michael Staksrud NOR 1939 1 Birger Wasenius FIN 2 Ivar Ballangrud NOR 3 Charles Mathiesen NOR 4 Alfons Berzins LAT 5 Hans Engnestangen NOR 1946 1 Charles Mathiesen NOR 2 Odd Lundberg NOR 3 Vladimir Prosjin URS 4 Göthe Hedlund SWE 5 Nikolaj Petrov URS 1947 1 Åke Seyffarth SWE 2 Odd Lundberg NOR 3 Lassi Parkkinen FIN 4 Göthe Hedlund SWE 5 Aage Johansen NOR 1948 1 Åke Seyffarth SWE 2 Odd Lundberg NOR 3 Reidar Liaklev NOR 4 Kees Broekman NED 5 Göthe Hedlund SWE 1949 1 Kees Broekman NED 2 Kornel Pajor HUN 3 Johnny Werket USA 4 Odd Lundberg NOR 5 Reidar Liaklev NOR Medaljetabellen pr. 1949:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Jaap Eden NED 4 4 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Kees Broekman NED 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Odd Lundberg NOR 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Nikita Naydenov RUS 1 2 3 Filip Petersen NOR 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Kornel Pajor HUN 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Johnny Werket USA 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1950 1 Hjalmar Andersen NOR 2 Odd Lundberg NOR 3 Johnny Werket USA 4 Reidar Liaklev NOR 5 Ken Henry USA 1951 1 Hjalmar Andersen NOR 2 Kornel Pajor HUN 3 Sverre Haugli NOR 4 Kees Broekman NED 5 Göthe Hedlund SWE 1952 1 Hjalmar Andersen NOR 2 Kees Broekman NED 3 Kornel Pajor SWE 4 Carl-Erik Asplund SWE 5 Lassi Parkkinen FIN 1953 1 Oleg Gontsjarenko URS 2 Kees Broekman NED 3 Boris Sjilkov URS 4 Wim vd Voort NED 5 Sverre Haugli NOR 1954 1 Hjalmar Andersen NOR 2 Oleg Gontsjarenko URS 3 Boris Sjilkov URS 4 Kees Broekman NED 5 Sverre Haugli NOR 1955 1 Oleg Gontsjarenko URS 2 Boris Sjilkov URS 3 Sigvard Ericsson SWE 4 Dmitrij Sakunenko URS 5 Kees Broekman NED 6 Hjalmar Andersen NOR 1956 1 Oleg Gontsjarenko URS 2 Sigvard Ericsson SWE 3 Jevgenij Grisjin URS 4 Knut Johannesen NOR 5 Jurij Golovtsjenko URS 1957 1 Knut Johannesen NOR 2 Oleg Gontsjarenko URS 3 Jevgenij Grisjin URS 4 Boris Sjilkov URS 5 Boris Tsybin URS 1958 1 Oleg Gontsjarenko URS 2 Knut Johannesen NOR 3 Vladimir Sjilykovskij URS 4 Jevgenij Grisjin URS 5 Roald Aas NOR 1959 1 Knut Johannesen NOR 2 Oleg Gontsjarenko URS 3 Jevgenij Grisjin URS 4 Juhani Järvinen FIN 5 Robert Merkulov URS Medaljetabellen pr. 1959:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Knut Johannesen NOR 2 1 3 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Kees Broekman NED 1 2 3 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Nikita Naydenov RUS 1 2 3 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Sverre Haugli NOR 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1960 1 Knut Johannesen NOR 2 Boris Stenin URS 3 Valerij Kotov URS 4 Viktor Kositsjkin URS 5 Oleg Gontsjarenko URS 1961 1 Viktor Kositsjkin URS 2 André Kouprianoff FRA 3 Knut Johannesen NOR 4 Boris Stenin URS 5 Henk vd Grift NED 1962 1 Viktor Kositsjkin URS 2 Boris Stenin URS 3 Henk vd Grift NED 4 Knut Johannesen NOR 5 Ivar Nilsson SWE 1963 1 Knut Johannesen NOR 2 Boris Stenin URS 3 Per I Moe NOR 4 Jonny Nilsson SWE 5 Ivar Nilsson SWE 1964 1 Knut Johannesen NOR 2 Per I Moe NOR 3 Viktor Kositsjkin URS 4 Eduard Matusevitsj URS 5 Rudie Liebrechts NED 1965 1 Per I Moe NOR 2 Eduard Matusevitsj URS 3 Viktor Kositsjkin URS 4 Rudie Liebrechts NED 5 Jonny Nilsson SWE 1966 1 Ard Schenk NED 2 Jonny Nilsson SWE 3 Eduard Matusevitsj URS 4 Fred A Maier NOR 5 Kees Verkerk NED 1967 1 Kees Verkerk NED 2 Ard Schenk NED 3 Fred A Maier NOR 4 Svein-Erik Stiansen NOR 5 Ants Antson URS 1968 1 Kees Verkerk NED 2 Fred A Maier NOR 3 Ard Schenk NED 4 Magne Thomassen NOR 5 Jan Bols NED 1969 1 Kees Verkerk NED 2 Dag Fornæss NOR 3 Fred A Maier NOR 4 Magne Thomassen NOR 5 Göran Claeson SWE Medaljetabellen pr. 1969:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Knut Johannesen NOR 5 1 1 7 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Kees Verkerk NED 3 3 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Viktor Kositsjkin URS 2 2 4 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Kees Broekman NED 1 2 3 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Ard Schenk NED 1 1 1 3 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Per I Moe NOR 1 1 1 3 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Boris Stenin URS 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Fred A Maier NOR 1 2 3 Nikita Najdenov RUS 1 2 3 Eduard Matusevitsj URS 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 André Kouprianoff FRA 1 1 Dag Fornæss NOR 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Jonny Nilsson SWE 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Henk vd Grift NED 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Sverre Haugli NOR 1 1 Valerij Kotov URS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1970 1 Dag Fornæss NOR 2 Ard Schenk NED 3 Kees Verkerk NED 4 Magne Thomassen NOR 5 Göran Claeson SWE 1971 1 Ard Schenk NED 2 Göran Claeson SWE 3 Kees Verkerk NED 4 Dag Fornæss NOR 5 Jan Bols NED 1972 1 Ard Schenk NED 2 Roar Grønvold NOR 3 Jan Bols NED 4 Kees Verkerk NED 5 Göran Claeson SWE 1973 1 Göran Claeson SWE 2 Sten Stensen NOR 3 Per W Guttormsen NOR 4 Valerij Muratov URS 5 Piet Kleine NED 1974 1 Göran Claeson SWE 2 Sten Stensen NOR 3 Hans van Helden NED 4 Harm Kuipers NED 5 Eppie Bleeker NED 1975 1 Sten Stensen NOR 2 Harm Kuipers NED 3 Aleksandr Safronov URS 4 Göran Claeson SWE 5 Masayuki Kawahara JPN 1976 1 Hans van Helden NED 2 Sten Stensen NOR 3 Piet Kleine NED 4 Jan E Storholt NOR 5 Amund Sjøbrend NOR 1977 1 Jan E Storholt NOR 2 Sten Stensen NOR 3 Eric Heiden USA 4 Kay A Stenshjemmet NOR 5 Amund Sjøbrend NOR 1978 1 Eric Heiden USA 2 Jan E Storholt NOR 3 Sten Stensen NOR 4 Vladimir Lobanov URS 5 Sergej Martsjuk URS 1979 1 Eric Heiden USA 2 Jan E Storholt NOR 3 Kay A Stenshjemmet NOR 4 Viktor Ljoskin URS 5 Piet Kleine NED Medaljetabellen pr. 1979:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Knut Johannesen NOR 5 1 1 7 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Ard Schenk NED 3 2 1 6 Kees Verkerk NED 3 2 5 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Göran Claeson SWE 2 1 3 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Viktor Kositsjkin URS 2 2 4 Eric Heiden USA 2 1 3 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Sten Stensen NOR 1 4 1 6 Jan E Storholt NOR 1 2 3 Kees Broekman NED 1 2 3 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Per I Moe NOR 1 1 1 3 Dag Fornæss NOR 1 1 2 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Hans van Helden NED 1 1 2 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Boris Stenin URS 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Fred A Maier NOR 1 2 3 Nikita Najdenov RUS 1 2 3 Eduard Matusevitsj URS 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 André Kouprianoff FRA 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Harm Kuipers NED 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Jonny Nilsson SWE 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Roar Grønvold NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Aleksandr Safronov URS 1 1 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Henk vd Grift NED 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Bols NED 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Kay A Stenshjemmet NOR 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Per W Guttormsen NOR 1 1 Piet Kleine NED 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Sverre Haugli NOR 1 1 Valerij Kotov URS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1980 1 Eric Heiden USA 2 Jan E Storholt NOR 3 Tom E Oxholm NOR 4 Kay A Stenshjemmet NOR 5 Amund Sjøbrend NOR 1981 1 Amund Sjøbrend NOR 2 Kay A Stenshjemmet NOR 3 Jan E Storholt NOR 4 Tom E Oxholm NOR 5 Sergej Khlebnikov URS 1982 1 Rolf Falk-Larssen NOR 2 Amund Sjøbrend NOR 3 Hilbert vd Duim NED 4 Sergej Khlebnikov URS 5 Tom E Oxholm NOR 1983 1 Rolf Falk-Larssen NOR 2 Hilbert vd Duim NED 3 Tom E Oxholm NOR 4 Dmitrij Botsjkarov URS 5 Tomas Gustafson SWE 1984 1 Sergej Khlebnikov URS 2 Oleg Bozjev URS 3 Hilbert vd Duim NED 4 Rolf Falk-Larssen NOR 5 Andreas Ehrig GDR 1985 1 Oleg Bozjev URS 2 Hilbert vd Duim NED 3 Gaetan Boucher CAN 4 Hein Vergeer NED 5 Geir Karlstad NOR 1986 1 Igor Zjelezovskij URS 2 Michael Hadschieff AUT 3 Hein Vergeer NED 4 Dave Silk USA 5 Gerard Kemkers NED 7 Geir Karlstad NOR 1987 1 Nikolaj Guljajev URS 2 Michael Hadschieff AUT 3 Geir Karlstad NOR 4 Nick Thometz USA 5 Igor Zjelezovskij URS 1988 1 Eric Flaim USA 2 Michael Hadschieff AUT 3 Leo Visser NED 4 Igor Zjelezovskij URS 5 Tomas Gustafson SWE 9 Geir Karlstad NOR 1989 1 Eric Flaim USA 2 Igor Zjelezovskij URS 3 Michael Hadschieff AUT 4 Leo Visser NED 5 Michael Spielmann GDR 7 Geir Karlstad NOR Medaljetabellen pr. 1989:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Knut Johannesen NOR 5 1 1 7 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Ard Schenk NED 3 2 1 6 Kees Verkerk NED 3 2 5 Eric Heiden USA 3 1 4 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Göran Claeson SWE 2 1 3 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Viktor Kositsjkin URS 2 2 4 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Eric Flaim USA 2 2 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Rolf Falk-Larssen NOR 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Sten Stensen NOR 1 4 1 6 Jan E Storholt NOR 1 3 1 5 Kees Broekman NED 1 2 3 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Per I Moe NOR 1 1 1 3 Amund Sjøbrend NOR 1 1 2 Dag Fornæss NOR 1 1 2 Igor Zjelezovskij URS 1 1 2 Oleg Bozjev URS 1 1 2 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Hans van Helden NED 1 1 2 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Guljajev URS 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Sergej Khlebnikov URS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Michael Hadschieff AUT 3 1 4 Boris Stenin URS 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Hilbert vd Duim NED 2 2 4 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Fred A Maier NOR 1 2 3 Nikita Najdenov RUS 1 2 3 Eduard Matusevitsj URS 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Kay A Stenshjemmet NOR 1 1 2 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 André Kouprianoff FRA 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Harm Kuipers NED 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Jonny Nilsson SWE 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Roar Grønvold NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Tom E Oxholm NOR 2 2 Aleksandr Safronov URS 1 1 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gaetan Boucher CAN 1 1 Geir Karlstad NOR 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Hein Vergeer NED 1 1 Henk vd Grift NED 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Bols NED 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson SWE 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Leo Visser NED 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Per W Guttormsen NOR 1 1 Piet Kleine NED 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Sverre Haugli NOR 1 1 Valerij Kotov URS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 1990 1 Bart Veldkamp NED 2 Johann O Koss NOR 3 Gerard Kemkers NED 4 Leo Visser NED 5 Geir Karlstad NOR 1991 1 Johann O Koss NOR 2 Leo Visser NED 3 Bart Veldkamp NED 4 Tomas Gustafson SWE 5 Geir Karlstad NOR 1992 1 Falko Zandstra NED 2 Johann O Koss NOR 3 Igor Zjelezovskij URS 4 Geir Karlstad NOR 5 Bart Veldkamp NED 1993 1 Johann O Koss NOR 2 Falko Zandstra NED 3 Bart Veldkamp NED 4 Rintje Ritsma NED 5 Dan Jansen USA 1994 1 Johann O Koss NOR 2 Rintje Ritsma NED 3 Falko Zandstra NED 4 Bart Veldkamp NED 5 Dan Jansen USA 1995 1 Rintje Ritsma NED 2 Bart Veldkamp NED 3 Falko Zandstra NED 4 Keiji Shirahata JPN 5 Kjell Storelid NOR 1996 1 Rintje Ritsma NED 2 Ids Postma NED 3 Keiji Shirahata JPN 4 Bart Veldkamp BEL 5 Hiroyuki Noake JPN 14 Ådne Søndrål NOR 1997 1 Rintje Ritsma NED 2 Keiji Shirahata JPN 3 Hiroyuki Noake JPN 4 Gianni Romme NED 5 Bart Veldkamp BEL 7 Ådne Søndrål NOR 1998 1 Rintje Ritsma NED 2 Ids Postma NED 3 KC Boutiette USA 4 Jan Bos NED 5 Bart Veldkamp BEL 8 Ådne Søndrål NOR 1999 1 Rintje Ritsma NED 2 Ids Postma NED 3 Jan Bos NED 4 Ådne Søndrål NOR 5 Vadim Sajutin RUS Medaljetabellen pr. 1999:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Knut Johannesen NOR 5 1 1 7 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Rintje Ritsma NED 5 1 6 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Ard Schenk NED 3 2 1 6 Johann O Koss NOR 3 2 5 Kees Verkerk NED 3 2 5 Eric Heiden USA 3 1 4 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Göran Claeson SWE 2 1 3 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Viktor Kositsjkin URS 2 2 4 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Eric Flaim USA 2 2 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Rolf Falk-Larssen NOR 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Sten Stensen NOR 1 4 1 6 Jan E Storholt NOR 1 3 1 5 Kees Broekman NED 1 2 3 Bart Veldkamp NED 1 1 2 4 Falko Zandstra NED 1 1 2 4 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Igor Zjelezovskij URS 1 1 1 3 Per I Moe NOR 1 1 1 3 Amund Sjøbrend NOR 1 1 2 Dag Fornæss NOR 1 1 2 Oleg Bozjev URS 1 1 2 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Hans van Helden NED 1 1 2 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Guljajev URS 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Sergej Khlebnikov URS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Michael Hadschieff AUT 3 1 4 Boris Stenin URS 3 3 Ids Postma NED 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Hilbert vd Duim NED 2 2 4 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Fred A Maier NOR 1 2 3 Nikita Najdenov RUS 1 2 3 Eduard Matusevitsj URS 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Kay A Stenshjemmet NOR 1 1 2 Keiji Shirahata JPN 1 1 2 Leo Visser NED 1 1 2 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 André Kouprianoff FRA 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Harm Kuipers NED 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Jonny Nilsson SWE 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Roar Grønvold NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Tom E Oxholm NOR 2 2 Aleksandr Safronov URS 1 1 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gaetan Boucher CAN 1 1 Geir Karlstad NOR 1 1 Gerard Kemkers NED 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Hein Vergeer NED 1 1 Henk vd Grift NED 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 Hiroyuki Noake JPN 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Bols NED 1 1 Jan Bos NED 1 1 Jan Greve NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson (1871) SWE 1 1 KC Boutiette USA 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Per W Guttormsen NOR 1 1 Piet Kleine NED 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Sverre Haugli NOR 1 1 Valerij Kotov URS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 2000 1 Gianni Romme NED 2 Rintje Ritsma NED 3 Jan Bos NED 4 Jeremy Wotherspoon CAN 5 Jakko J Leeuwangh NED 9 Ådne Søndrål NOR 2001 1 Gianni Romme NED 2 Ådne Søndrål NOR 3 Vadim Sajutin RUS 4 Jeremy Wotherspoon CAN 5 Keiji Shirahata JPN 2002 1 Gianni Romme NED 2 Derek Parra USA 3 Erben Wennemars NED 4 Jan Bos NED 5 Jochem Uytdehaage NED 6 Ådne Søndrål NOR 2003 1 Erben Wennemars NED 2 Gianni Romme NED 3 Jochem Uytdehaage NED 4 Joey Cheek USA 5 Gerard van Velde NED 19 Eskil Ervik NOR 2004 1 Carl Verheijen NED 2 Erben Wennemars NED 3 Gianni Romme NED 4 Jochem Uytdehaage NED 5 Chad Hedrick USA 25 Lasse Sætre NOR 2005 1 Carl Verheijen NED 2 Chad Hedrick USA 3 Erben Wennemars NED 4 Jochem Uytdehaage NED 5 Mark Tuitert NED 14 Øystein Grødum NOR 2006 1 Shani Davis USA 2 Chad Hedrick USA 3 Enrico Fabris ITA 4 Carl Verheijen NED 5 Sven Kramer NED 11 Eskil Ervik NOR 2007 1 Shani Davis USA 2 Carl Verheijen NED 3 Sven Kramer NED 4 Erben Wennemars NED 5 Enrico Fabris ITA 9 Håvard Bøkko NOR 2008 1 Sven Kramer NED 2 Shani Davis USA 3 Enrico Fabris ITA 4 Håvard Bøkko NOR 5 Denny Morrison CAN 2009 1 Sven Kramer NED 2 Håvard Bøkko NOR 3 Shani Davis USA 4 Enrico Fabris ITA 5 Denny Morrison CAN Medaljetabellen pr. 2009:
Clas Thunberg FIN 7 5 12 Ivar Ballangrud NOR 7 4 1 12 Rintje Ritsma NED 5 2 7 Knut Johannesen NOR 5 1 1 7 Oscar Mathisen NOR 5 1 1 7 Franz Wathén FIN 4 3 1 8 Oleg Gontsjarenko URS 4 3 7 Hjalmar Andersen NOR 4 4 Jaap Eden NED 4 4 Ard Schenk NED 3 2 1 6 Johann O Koss NOR 3 2 5 Gianni Romme NED 3 1 1 5 Kees Verkerk NED 3 2 5 Eric Heiden USA 3 1 4 Birger Wasenius FIN 2 3 1 6 Gustaf Estlander FIN 2 2 4 Shani Davis USA 2 1 1 4 Carl Verheijen NED 2 1 3 Göran Claeson SWE 2 1 3 Jakov Melnikov RUS 2 1 3 Viktor Kositsjkin URS 2 2 4 Sven Kramer NED 2 1 3 Vainö Wickström FIN 2 1 3 Eric Flaim USA 2 2 Nikolaj Strunnikov RUS 2 2 Rolf Falk-Larssen NOR 2 2 Åke Seyffarth SWE 2 2 Arvo Tuomainen FIN 1 5 1 7 Sten Stensen NOR 1 4 1 6 Jan E Storholt NOR 1 3 1 5 Kees Broekman NED 1 2 3 Bart Veldkamp NED 1 1 2 4 Erben Wennemars NED 1 1 2 4 Falko Zandstra NED 1 1 2 4 Roald Larsen NOR 1 1 2 4 Gunnar Strömsten FIN 1 1 1 3 Igor Zjelezovskij URS 1 1 1 3 Per I Moe NOR 1 1 1 3 Amund Sjøbrend NOR 1 1 2 Dag Fornæss NOR 1 1 2 Oleg Bozjev URS 1 1 2 Charles Mathiesen NOR 1 2 3 Hans van Helden NED 1 1 2 Jussi Wiinikainen FIN 1 1 2 Kristian Strøm NOR 1 1 2 Peder Østlund NOR 1 1 2 Antti Wiklund FIN 1 1 Jack McCulloch CAN 1 1 Nikolaj Guljajev URS 1 1 Nikolaj Sedov RUS 1 1 Sergej Khlebnikov URS 1 1 Odd Lundberg NOR 4 4 Julius Skutnabb FIN 3 3 6 Michael Hadschieff AUT 3 1 4 Boris Stenin URS 3 3 Ids Postma NED 3 3 Rudolf Gundersen NOR 2 3 5 Hilbert vd Duim NED 2 2 4 Michael Staksrud NOR 2 2 4 Kornel Pajor HUN 2 1 3 Chad Hedrick USA 2 2 Julius Seyler GER 2 2 Bernt Evensen NOR 1 4 5 Boris Sjilkov URS 1 2 3 Fred A Maier NOR 1 2 3 Nikita Najdenov RUS 1 2 3 Eduard Matusevitsj URS 1 1 2 Filip Petersen NOR 1 1 2 Kay A Stenshjemmet NOR 1 1 2 Keiji Shirahata JPN 1 1 2 Leo Visser NED 1 1 2 Sigvard Ericsson SWE 1 1 2 Vasily Ippolitov RUS 1 1 2 André Kouprianoff FRA 1 1 Derek Parra USA 1 1 Edvard Engelsaas NOR 1 1 Harm Kuipers NED 1 1 Håvard Bøkko NOR 1 1 Johan Schwartz NOR 1 1 Jonny Nilsson SWE 1 1 Oskar Fredriksen NOR 1 1 Otto Polacsek AUT 1 1 Roar Grønvold NOR 1 1 Rudolf Ericsson SWE 1 1 Thomas Bohrer AUT 1 1 Waldemar Ylander FIN 1 1 Ådne Søndrål NOR 1 1 Jevgenij Grisjin URS 3 3 Coen de Koning NED 2 2 Enrico Fabris ITA 2 2 Frithjof Ericsson SWE 2 2 Jan Bos NED 2 2 Johan Vikander FIN 2 2 Johnny Werket USA 2 2 Max Stiepl AUT 2 2 Tom E Oxholm NOR 2 2 Aleksandr Safronov URS 1 1 Eino Vanhala FIN 1 1 Fredrik Gölin SWE 1 1 Gaetan Boucher CAN 1 1 Geir Karlstad NOR 1 1 Gerard Kemkers NED 1 1 Gustaf Johansson SWE 1 1 Halvdan Nielsen NOR 1 1 Harald Strøm NOR 1 1 Hein Vergeer NED 1 1 Henk vd Grift NED 1 1 Henning Olsen NOR 1 1 Hiroyuki Noake JPN 1 1 James Aveling SWE 1 1 Jan Bols NED 1 1 Jan Greve NED 1 1 Jochem Uytdehaage NED 1 1 Johan Wink FIN 1 1 John Larsson (1871) SWE 1 1 KC Boutiette USA 1 1 Lassi Parkkinen FIN 1 1 Martin Sæterhaug NOR 1 1 Mauritz Callin SWE 1 1 Ossi Blomqvist FIN 1 1 Per W Guttormsen NOR 1 1 Piet Kleine NED 1 1 Reidar Liaklev NOR 1 1 Sergej Puresejev RUS 1 1 Sverre Haugli NOR 1 1 Vadim Sajutin RUS 1 1 Valerij Kotov URS 1 1 Vladimir Prosjin URS 1 1 Vladimir Sjilykovskij URS 1 1 Wilhelm Mauseth NOR 1 1 Wilhelm Sensburg GER 1 1 Hvorfor er Kramer bak Verheijen i 2007?
Betimelig spørsmål. Rankingen er et resultat av summert ranking for enkeltdistanser + sprint + allround:
Verheijen
1000 m 14 rankingpoeng
1500 m 39 rp
5000 m 55 rp
10 000 m 51 rp
allround 44 rp
= 203Kramer
1500 m 41 rp
5000 m 59 rp
10 000 m 46 rp
allround 50 rp
= 196Viktig presisering: Dette er ikke nødvendigvis «beste løper 2007» – men heller «beste løper fram til 2007», dvs. gode resultater fra årene før kan og vil spille inn i rankingen.
Men hvilken 1000 meter er det for Verheijen? Han gikk en 1000m i 06/07, 1.13,65 på NM Enkeltdistanser, og en 1000m i 05/06, 1.12,75 på et treningsløp (kilde Speedskatingnews). Merkelig at han tjener 14 rp med det. 1.12 eller 1.13 var heller ikke bra i 2006.
- Dette svaret ble endret 9 måneder, 1 uke siden av Update_Skate.
-
ForfatterInnlegg