NM sprint og allround Hamar – 12.-14.januar 2024

Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › NM sprint og allround Hamar – 12.-14.januar 2024

Viser 24 innlegg - 1 til 24 (av totalt 116)
  • Forfatter
    Innlegg
  • #25475 Svar
    B. Haarberg
    Nøkkelmester

      Det er altså sprintmesterskap fredag og lørdag, samt allroundmesterskap lørdag og søndag. Teoretisk sett kan man vel doble, men jeg tviler på at noen kommer til å gjøre det.

      Generell informasjon

      Uttak (ikke deltakerliste)

      Resultatservice kommer nok her

      DirekteSport (krever abonnement)

      #25476 Svar
      Kristian Eliassen

        Stevnet kolliderer med EM i Short Track i Gdansk. Mika Klevstuen og Eirik Andersen prioriterer sprint-NM mens Fredrik Pedersen prioriterer Gdansk. Det blir vekk fort vekk til at man ved anledning kikker litt på stevnet fra Polen.

        Mener Radio-E tidligere har sagt at de skal sende fra NM. (Om jeg skulle tegnet avisabonnement igjen ville det kostet meg 150 kroner pr måned i tre måneder).

        #25478 Svar
        EinarR

          NM allround og særlig herrer senior: For et stevne det kunne bli, men vi må vel forberede oss på et økende rødt innslag på listene utover i uka.

          #25481 Svar
          Rocambole

            SE er selvskreven til VM i Inzell og burde forlengst fått klarsignal. Spenningsmomentet er hvem som skubbes ut av HE, PK og SLP, der spørsmålstegnet ved HE kun er knyttet til hans helsetilstand. For egen del er jeg mest spent på hva PK nå kan prestere på 5000 og 10 000, forutsatt at han ikke trekker seg fra firkampen. Og dernest på om det nylige sprintfokuset til outsider SH vil bære frukt.

            #25491 Svar
            Kristian Eliassen

              «Vi forventer at hele norgeseliten stiller på startstreken for å kjempe om laurbærkranser, edelt metall og kongepokal. Kvaliteten og bredden innenfor skøytesporten er på høyt internasjonalt nivå, så her kan vi forvente prestasjoner i verdensklasse. Stevnet vil også påvirke videre representasjon for Norge i kommende WC-stevner og VM i Inzell senere denne sesongen.»

              Hva står på spill?

              «Senior:
              Uttak til World Cup 6 i Salt Lake City vil bli vurdert ut ifra prestasjoner i WC 1-4 og NM sprint/allround på Hamar 12-14.januar.
              De løperne som har plass i A-gruppa i Salt Lake City vil bli sterkt prioritert.
              Uttakskomiteen kan justere uttak for å sikre kvoteplasser. Prioritering kvoteplasser: 1.VM Enkeltdistanser, 2. VM Sprint/Allround, 3. WC sesong 2024-25.

              Uttak til VM Enkeltdistanser i Calgary vil bli gjort ut ifra prestasjoner i WC1-6.
              Uttakskomiteen har valgt å forhåndsutta følgende løpere på bakgrunn av at de har seiere i enkeltløp i World Cup:
              Ragne Wiklund 3000m
              Peder Kongshaug 1500m

              Uttak til VM Sprint/Allround vil bli gjort på bakgrunn av WC 1-6, NM Sprint/Allround og VM Enkeltdistanser.
              Norge må skaffe kvoteplasser ut ifra beste tider prestert i World Cup.
              Sprint: beste tider sammenlagt 500m og 1000m.
              Allround: beste tider sammenlagt 1500m og 5000m.
              Det er et ønske om å få med flest mulig løpere til VM. Det kan medføre at vi må sette inn en løper som ikke er kvalifisert til en enkeltdistanse for å få løpere som kan oppnå best sammenlagt poengsum. Dette gjelder både sprint og allround.

              NM blir et viktig løp for mange løpere!»

              Videre står det fra før av i det opprinnelige dokumentet:

              «Uttak til World Cup 5 i Salt Lake City:
              – Prestasjoner i WC1-4.
              – NM Sprint og Allround Hamar.
              – Kvoter vil ikke fylles fullt opp dersom nivået ikke er godt nok. Det forventes et
              sportslig nivå der løperne skal kunne kjempe om en plass i A-gruppen.
              Uttakskomiteen vil gjøre en sportslig vurdering om det skal sendes løpere som
              må starte i B-gruppa.
              – Egenandel for løpere som ikke starter minst en distanse i A-gruppa i løpet av
              helgen i Salt Lake City vil være kr 15.000.-
              Unntak: 1000m der det er mulig å gå seg opp eller ned i løpet av helgen vil det
              bli gitt halv egenandel om man går en 1000m i hver gruppe.
              Lagøvelser vil ikke bli vurdert med tanke på egenandeler.
              Uttak til World Cup 6 i Quebec:
              – Prestasjoner i WC1-5.
              – Kvoter vil ikke fylles fullt opp dersom nivået ikke er godt nok. Det forventes et
              sportslig nivå der løperne skal kunne kjempe om en plass i A-gruppen.
              Uttakskomiteen vil gjøre en sportslig vurdering om det skal sendes løpere som
              må starte i B-gruppa.
              – Egenandel for løpere som ikke starter minst en distanse i A-gruppa i løpet av
              helgen i Quebec vil være kr 10.000.-»

              Norske plasser i A under WC5: 500m, kvinner: 0 (trolig), 1000m, kvinner: 0, 1500m, kvinner: Wiklund og Løvås, 3000m kvinner: Wiklund og Løvås. lagtempo: ja, fellesstart: Løvås, lagsprint: det deles ikke inn i A og b.
              500m, menn: HHL og Magnussen, 1000m, menn: HHL og Kongshaug, 1500m, menn: Kongshaug, Engebråten, Eitrem, 5000m, menn: Engebråten, SLP, Eitrem, Henriksen, Ulekleiv, Lagtempo: ja, Fellesstart: Ulekleiv, ADJ, lagsprint: det deles ikke inn i A og B.

              Alt henger sammen med alt: Løvås er tatt ut til junior-WC og junior-VM. Juniorverdenscupen 2.-4. januar kolliderer med WC6 i Quebec og går i Japan. Junior-VM i Japan går en knapp uke før distanse-VM i Calgary. Hvordan løser man dette? Norge har en liten sjanse til å kvalifisere seg til lagtempo via tid under WC5. Norge har foran WC5 bare en sikker plass til allround-VM for kvinner. Under EM så vi gledelig fremgang både for Løvås og også Haugen. Skal vi se for oss en løsning hvor Løvås går WC5 men ikke WC6?
              I allround for menn styrer Norge sikkert mot tre kvoteplasser. For å ta i litt så kjemper 5 mann om 2 VM-plasser bak Eitrem. Imidlertid er det ikke definert at allround-NM alene bestemmer plassene til VM, så dermed går man glipp av spenning. Dog forståelig.

              Når det gjelder kvoteplasser til sprint-VM så har Norge to garantiplasser for kvinner. På herresiden det samme, og det synes som om det er en skadefri Rukke som kan sikre en tredje. Litt kynisk sagt så spiller det kanskje ikke så stor rolle hva han presterer i NM?

              #25495 Svar
              Jan Terje Gresset

                Synes  det er morsomt å se de nestbeste konkurere mot de beste. Vil tru det også er motiverende å få måle seg mot de «store» gutta eller jentene. Teller litt på knappene om det blir tur nedover. Får se litt vær å føre an. Uansett bra det blir sendt på direktesport da, for de som ikke har mulighet til å være der.

                #25496 Svar
                B. Haarberg
                Nøkkelmester

                  Tiltredes.

                  Foran NM sprint kvinner – årsbestetider

                  Nå er det vel en viss mulighet for at det kommer noen flere forfall de siste dagene, men her er ihvertfall noen data som kan være verdt å ha med seg inntil videre:

                  Ripsrud 38,80 – 1.17,90
                  Samsonsen 38,88 – 1.18,72
                  Jagtøyen 39,20 – 1.22,06
                  Baas 40,47 – 1.21,79
                  Nakken 42,66 – 1.23,65

                  Kommentar: Dette er de 5 løperne som holder noenlunde standard på papiret. Mesterskapet lider stort under sammenslåing med allround, samt at 3-4 løpere ikke er i NM overhodet. Klar mesterskapsfavoritt: Martine Ripsrud. Klar sølvfavoritt: Julie Samsonsen.

                  #25497 Svar
                  B. Haarberg
                  Nøkkelmester

                    Foran NM sprint menn – årsbestetider

                    Lorentzen 35,10 – 1.08,99
                    B Magnussen 35,15 – 1.11,25
                    Kristensen 35,31 – 1.12,37
                    Brattgjerd 35,83 – 1.11,64
                    Resell 36,25 – 1.11,86
                    Rukke 35,98 – 1.12,61
                    C Magnussen 36,01 – 1.12,59
                    S Aannø 36,43 – 1.12,22
                    Dahle 36,33 – 1.12,55
                    Åsebø 36,90 – 1.11,45
                    Klevstuen 36,45 – 1.12,76
                    Baas 36,74 – 1.12,72
                    Andreassen 36,50 – 1.13,66


                    Kommentar: Noen av de beste 1000-meterløperne er jo opptatt med NM allround, men ingen av disse ville uansett kunnet true HHL i sammendraget. Forholdsvis klar sølvfavoritt er vel Bjørn Magnussen, men han kan ikke spasere seg til andreplassen.

                    #25501 Svar
                    B. Haarberg
                    Nøkkelmester

                      Foran NM allround kvinner – årsbestetider

                      Wiklund 40,98-1.57,16-3.59,09-7.03,60
                      Løvås 41,05-1.59,99-4.14,52
                      Haugen 44,47-2.01,49-4.12,30-7.17,94
                      Sjøbrend 42,60-2.04,28-4.13,67
                      Svenni 42,18-2.07,53-4.20,32-7.52,82
                      Furnée 41,14-2.06,09-4.25,13-8.05,91
                      Sætersdal 43,54-2.08,32-4.24,45-8.00,45
                      Eichler 45,37-2.10,82-4.27,00-7.52,07
                      Storelid 44,57-2.08,35-4.28,78-7.59,27
                      Semb 43,90-2.09,66-4.39,83

                      Kommentar: Ragne vinner dette hvis hun er frisk. De to neste på seierspallen gir seg vel også selv, men rekkefølgen her kan kanskje bli spennende. Håper på en «overraskelse» eller to lengre ned på lista.

                      #25502 Svar
                      Emil

                        Furnee meldes i bedring, så hun kan kanskje stå for en «overraskelse».

                        #25508 Svar
                        B. Haarberg
                        Nøkkelmester

                          Håper det.

                          Foran NM allround menn – årsbestetider

                          Eitrem – 1.45,29 – 6.09,28 – 13.22,35
                          Engebråten – 1.46,12 – 6.18,94 – 13.21,31
                          Kongshaug – 1.44,25 – 6.32,52 –
                          Ulekleiv 37,60 – 1.48,17 – 6.20,72 – 13.37,14
                          Pedersen – 1.48,95 – 6.16,37 – 13.42,59
                          Henriksen 40,10 – 1.51,88 – 6.22,37 – 13.23,43
                          Johansson 36,64 – 1.46,01 – 6.51,40
                          Haneberg 37,12 – 1.49,62 – 6.40,59
                          Strand 36,53 – 1.49,68 – 6.42,94
                          K Tveter 37,17 – 1.50,24 – 6.49,47
                          Mellemstrand 37,91 – 1.51,04 – 6.40,59

                          Kommentar: Her er det som vanlig en del løpere som ennå ikke har notert tid på 500 m i løpet av sesongen. (Hvorfor i alle dager lar det seg ikke gjøre å få inn en 500 + 5000 m – konkurranse eller to, slik man greide «før i tida»?!)

                          Gullfavoritt Eitrem er blant disse, og det er faktisk også de sterkeste utfordrerne Engebråten og Kongshaug. Ulekleiv er nr. 13 i verden på sesongens Adelskalender ifølge Rene van Kleef, men jeg tviler likevel på om han når helt opp i dette selskapet. Ellers er det nok av outsidere, og de 11 jeg har nevnt her kunne godt ha vært supplert med enda flere navn.

                           

                           

                          ….Men først er det altså sprintmesterskap som begynner i morgen kveld, og det gjenstår bare for meg å ønske god fornøyelse til alle som skal være til stede, eller som skal følge mesterskapet på andre måter. Se lenker i toppen av tråden.

                          #25518 Svar
                          B. Haarberg
                          Nøkkelmester

                            …i forbindelse med NM har det gått opp for meg at jeg ikke bare har min lokalavis, men også alle andre Amedia-aviser tilgjengelig digitalt! Ja, det koster noen kroner pr. måned, men totalt sett vil jeg påstå at det er verdt det, når man altså også får f.eks. skøytesendinger «på kjøpet».

                            Ellers er det riktig at Radio E også sender NM direkte. Dette er jo gratis og starter visstnok 15 min før første par pr. dag.

                            (Når det gjelder kommenteringen på Radio E skal jeg ikke uttale meg, for den har jeg ikke hørt på foreløpig.)

                            #25520 Svar
                            Kristian Eliassen

                              Rankinglister.

                              Ingen tunge forfall så vidt jeg kan se. Solem har trukket seg. 10 deltakere i sprint for kvinner, 13 i allround kvinner.

                              #25521 Svar
                              Kristian Eliassen
                                #25522 Svar
                                Kristian Eliassen
                                  #25523 Svar
                                  Kristian Eliassen

                                    …Ah, HHL står altså over. Så ikke det i sted (han vil tilbringe tid hjemme med familien).

                                    #25525 Svar
                                    Jan Terje Gresset

                                      Er det noen som får opp sendingen på direktesport, eller er det bare jeg som har problem med det. Abbonerer på ei avis tilknyttet a-media, og det står at jeg skal ha tilgang til direktesport der. Har brukt det før.

                                      #25527 Svar
                                      Kristian Eliassen

                                        Radio og «Wall-TV» her…

                                        #25528 Svar
                                        Kristian Eliassen

                                          Trekningen for allround foreligger. Legger merke til at Wiklund og Engebråten står over. Disse to var jo plaget av sykdom under EM.

                                          #25529 Svar
                                          B. Haarberg
                                          Nøkkelmester

                                            Synd med forfall, men det blir ihvertfall mer spennende om gullet i et par av klassene. Direktesport.no fungerer fint her.

                                            #25530 Svar
                                            B. Haarberg
                                            Nøkkelmester

                                              Overraskende parseier fra ytre for Samsonsen på 1000 m – dermed to distanseseire og ledelse etter første dag!

                                              #25531 Svar
                                              B. Haarberg
                                              Nøkkelmester

                                                Suveren første dag av Bjørn Magnussen, styrer mot et klart NM-gull. Bra også av Rukke, to årsbeste og andreplass sammenlagt.

                                                #25532 Svar
                                                B. Haarberg
                                                Nøkkelmester

                                                  Litt alternativ forklaring på Facebook vedr. HHL: Han har også vært syk og må restituere før neste v-cup-.

                                                  #25535 Svar
                                                  Kristian Eliassen

                                                    …omtrent samme svar, og et svar som tyder på at også Wiklund og Engebråten har fått fri for sikkerhets skyld. La oss håpe det. I følge radiokommentatorene uttalte HHL allerede søndag under EM at han kom til å stå over NM.

                                                  Viser 24 innlegg - 1 til 24 (av totalt 116)
                                                  Svar til: Svar #25721 i NM sprint og allround Hamar – 12.-14.januar 2024
                                                  Din informasjon: