Hjem › Forum › Forum 15.46.6 › Drei-Bahnen-Tournee i regi av NSF (AVLYST)
- Dette emnet har 14 svar, 3 deltakere, og ble sist oppdatert 06/11/2020 at 16:45 av
Kristian Eliassen.
-
ForfatterInnlegg
-
Eliassen har etterlyst NSFs svar på den nederlandske omkalfatringen av terminlista før jul. I dag kom visst svaret, i form av en såkalt trebanersturnering i Hamar, Stavanger og Kristiansund i november og desember. Egen premiering til dem som tar flest NC-poeng i løpet av disse tre helgene. Legg merke til at den midterste helga er sammenlagtstevne i sprint og allround, ihvertfall ifølge NC-reglementet som ligger her.
Håper det blir god deltakelse alle tre steder, slik at dette blir et reelt høydepunkt!
EinarR
Endelig et NC i Kristiansund! Men når stevnet må gå omtrent uten publikum så forsvinner mye av propagandaeffekten. Koronareglene er sikkert også ekstra vriene å håndtere der, hvor publikum må plasseres mer provisorisk i utgangspunktet. Håper uansett at eliteløperne biter på dette opplegget og stiller opp.
Hva er idéen med å arrangere stevne på Hamar samtidig med NC1 i Stavanger? Foreløpig påmeldt 10 deltakere til hvert av stevnene, men fortsatt 3-4 døgn til å melde seg på.
Kristian Eliassen
Dette er da litt artig? Et uhøytidelig eksperiment vil jeg nesten kalle det. (skal ikke være ubehøvlet og kalle det en parantes). Selvsagt kunne man ønske seg mer, og noe annet enn dette, men dette er altså hva vi får! Noen som husker hvordan reglene var i Dreibahntournee? Var det sammenlagtstevner?
EinarR
NC er bare mulig å gå fra Junior B2 (hvis ikke man har disp), så Hamar Open gir muligheten for JC og B1 løpere å gå.
og så er det sikkert noen som helst unngår fly i disse tider.
EinarR
OK. Foreløpig er det hemmelig hvordan de beste utøverne har tenkt å forholde seg til konkurranser neste helg. Hvor, og om de har tenkt å konkurrere. Til nå er det ingen løpere påmeldt noen av stedene, som min sportsinteresserte nabo kan tenkes å ha hørt om.
EinarR
Ad de klassiske 3-Bahnen-Tournee:
De holdt det gående et stykke ut på 1980- tallet, tror jeg. Inzell, Innsbruck og -? Madonna di Campiglio??
På SpeedskatingNews ligger det noen resultater, som f.eks. fra Innsbruck i 1967
https://www.speedskatingnews.info/en/results/?eventID=5161
Her ser det ut som om det var et sammenlagtaspekt i hvert enkelt stevne. Men om det ble kåra en totalvinner, og hvordan, husker ikke. Er det ikke en viss forskjell på turné og turnement?
Her i landet var det vanlig med skøyteturnéer, på vårparten og særlig til landsdeler med sein vår. Men de hadde vel ikke noe turnement ved seg?
Uansett, det var tider.
-
Dette svaret ble endret 6 år siden av
B. Haarberg. Årsak: Lenke åpnes i ny fane
Jeppe
Mener å huske at tre-bane turneringen i ett tilfelle eller to, var en fire-bane turnering. Mulig jeg husker feil, men var ikke Davos ett av stedene?
Dette er avsporing av dimensjoner, men Amund Sjøbrend deltok i en slik turnering og kunne ha vunnet hele turneringen, men stilte ikke i siste stevne. Tror det var sammenlagt stevne den gang.
38.08 Owe
Fullstendig avsporing, men vedrørende Amund Sjøbrend og trebaneturneringen: Amund deltok i 1980. Løperne gikk 500 — 3000 — 1500 og 5000, men det var enkeltdistanse stevne, iallefall i 1980. Beklager videreføring av Jeppes avsporing.
Den nye turneringen har en samlet premiepott på 60 000 kr og sendes på direktesport.no. (Norgescupstevner, inkludert den nyopprettede finalen i Kristiansund, er åpne for utenlandske løpere, og sanksjoneres som internasjonale løp hvis formelle krav innfris).
Informasjon, og regelverk her!:
https://www.skoyteforbundet.no/nyheter/2020/ny-turnering-for-hurtiglop/
Jeg ser jo umiddelbart at her er det nok en gang enkeltdistanse-komplekset som slår igjennom på alle fronter. Jeg spurte Ødegaard spesifikt da konseptet ble lansert – om det var NC-reglene (altså for NC3: sammenlagtreglene) som skulle gjelde. Det svaret jeg fikk tolket jeg i positiv retning, men det er altså det motsatte som gjelder. På denne måten gjør man selve NC3 til en minivariant av det nye «NM-konseptet», der løperne kan shoppe enkeltdistanser og dermed gjøre selve konkurransen totalt uoversiktlig.
Men ikke nok med det: Løperne kan stille på inntil to distanser pr. dag, men det er kun beste distanse som teller?!* På den måten stimulerer man nok en gang til spesialisering, på tvers av det NC-reglementet som allerede ligger der klart til bruk.
For det tredje: Trekningen på annen dag av NC3 skal gjøres i strid med det normale reglementet for sammenlagtstevner (og NC-reglementet for sådanne): altså på basis av den såkalte tidsrankingen for vedkommende distanser.
Kommentarer mottas, men dette er jeg sterkt negativ til, og hele opplegget falt i anseelse for min del.
*) Kun beste distanse teller altså. Med tanke på at det avvikles tre-fire distanser hver dag i begge klasser vil vel dette nødvendigvis medføre stor risiko for at hele sluttresultatet må avgjøres ved loddtrekning til slutt. Men (for å være litt stygg): Det hadde vært tilpass for NSF å få det antiklimakset i trynet…
Kristian Eliassen
Skjønner innsigelsene. Man velger å nedtone sammenlagtaspektet i NC3, mens man kunne valgt noe motsatt. Hadde jeg fått bestemme hadde jeg sporenstreks gått for eksperiment med formater og kåret uoffisielle norgesmestre 2020 i allround og sprint. Trekamp i allround… poeng kun sammenlagt i NC3. Under NC2 og 3 burde to distanser ha telt hver dag.
Et ørlite tilleggsmoment til NC er det allikevel det vi her har fått presentert, selv om jeg nok må innrømme at Nederland har «funnet» en bedre løsning. Spørsmålet må jo komme om pengepremiene er noen særlig motivasjonsfaktor, men, men: et lite tilleggsmoment, og alle stevnene streames. Kan man lokke noen utenlandske toppnavn? Åpen påmelding, men det hadde ikke skadet om man hadde spesialinvitert også. Swings og den divisjonen der. Belgia er vel blodrødt da, men. Og Heerenveen har treningsløp igjen neste helg. (Ikke førstkommende)
Kristian Eliassen
(Rettelse:»…Under NC2 og 4 osv…» Men det skjønte dere.)
EinarR
Siste utvikling: I beste fall blir dette en Einbahn- tournée. De to neste NC avlyst, i liket med det meste ellers på denne sida av nyttår.
EinarR
Justering: Desember er foreløpig ikke berørt av nevnte bestemmelse. Alle nasjonale stevner avlyst i november.
-
Dette svaret ble endret 6 år siden av
-
ForfatterInnlegg
